Двама от шефовете на шпионските служби на бившия сръбски президент и военнопрестъпник Слободан Милошевич бяха изправени пред апелативна съдебна инстанция по последния процес в Хага за военни престъпления от босненския конфликт през 90-те години на миналия век и присъдите им бяха удължени до 15 години, предаде АФП.
Състав от петима съдии в съда, известен като Международен остатъчен механизъм за наказателни трибунали произнесе решението си по-рано днес.
"Апелативният съд отхвърля жалбите на Йовица Станишич и Франко Симатович и налага присъда от 15 години на всеки от тях", заяви главният апелативен съдия Грасиела Гати Сантана.
Станишич и Симатович обжалваха присъдите си за военното престъпление убийство и за престъпления срещу човечеството - убийства, преследвания, насилствено изселване и депортиране.
На първоначалния процес през 2013 г. те бяха оправдани, но съдът разпореди повторно разглеждане.
Споменатият „остатъчен механизъм“ пое делата, останали от Международния наказателен трибунал за бивша Югославия (МНТБЮ), който беше закрит през 2017 г., след като изправи пред съда ключови виновници за войните на Балканите.
Бившият шеф на Държавната служба за сигурност Йовица Станишич, на 72 г., и неговият заместник Франко Симатович, на 73 г., бяха осъдени на 12 години затвор от съда на ООН през юни 2021 г.
Присъдите са заради подкрепата им за сръбски отряд на смъртта, който през 1992 г. тероризира босненския град Шамац с убийства, изнасилвания и грабежи.
Делото се водеше от две десетилетия, което го прави най-дългото и последното в трибунала на ООН, занимаващ се с престъпленията от войните, разкъсали Югославия след падането на комунизма.
Подсъдими, сред които политическият лидер на босненските сърби Радован Караджич и военният командир Ратко Младич, бяха осъдени от първоначалния международен съд, а самият Милошевич почина в ареста в Хага през 2006 г. Но делото на Станишич и Симатович се проточи много по-дълго.
Двамата шпиони са арестувани през 2003 г. и оправдани през 2013 г. след петгодишен процес, но МНТБЮ разпореди повторно разглеждане на делото през 2015 г. след обществени протести.
През 2021 г. съдиите осъдиха двете лица за подпомагане на обучението и разполагането на сръбските сили по време на превземането на Шамац през април 1992 г.
По това време сръбските сили започват "кампания на терор", за да прогонят останалите етнически групи, включваща изнасилвания, грабежи и разрушаване на религиозни сгради в града.
Освен това те държат босненски мюсюлмани и хървати в шест центъра за временно лишаване от свобода, където ги подлагат на принудителен труд, многократни побои, изтезания, а понякога и на убийства.
Съдиите обаче считат, че няма достатъчно доказателства за твърденията на обвинението, че Станишич и Симатович са били част от съгласуван заговор, ръководен от Милошевич, за прогонване на хърватите и босненските мюсюлмани и създаване на сръбска автономия.
Адвокатите на обвиняемите твърдят, че решението от 2021 г. не показва, че двамата са упражнявали какъвто и да било контрол върху сръбските сили, които са извършили жестоки нападения над Шамац.
В резултат на конфликта загиват около 130 000 души, а милиони са разселени.
Бившият косовски президент Хашим Тачи в момента е подсъдим за военни престъпления в отделен трибунал в Хага. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства