Украински дронове поразиха центъра „БАРС-Сармат“ в окупираната част на Запорожка област – ключов обект за разработка на безпилотни и роботизирани системи на Москва
Украинските сили нанесоха удар в дълбочина срещу ключов руски военен обект в окупираната Запорожка област, като атакуваха с дронове комплекса БАРС-Сармат – структура, играеща важна роля в развитието на безпилотни и роботизирани системи. За операцията съобщи украинският 413-ти полк „Рейд“.
Центърът, създаден през 2024 г., се разглежда като част от усилията на Москва да ускори производството на дронове и да компенсира технологичните си слабости на фронта. По предварителна информация при удара са поразени производствени мощности, включително работилници за въздушни и наземни безпилотни системи, както и съоръжения за комуникационно оборудване. Официално потвърждение от руска страна за мащаба на щетите засега липсва.
Атаката се вписва в нарастващата стратегия на Украйна да пренесе бойните действия отвъд фронтовата линия, като удря логистични, индустриални и технологични центрове, подкрепящи руската военна машина. През последните месеци Киев системно използва дронове с голям обсег, за да атакува цели в окупираните територии, а понякога и дълбоко в руска територия.
От своя страна Русия продължава да разчита масово на безпилотни апарати в ударите си срещу украински градове и енергийна инфраструктура. Това превръща войната в своеобразна „надпревара на дронове“, в която и двете страни инвестират все повече ресурси в разработка, производство и тактическо използване на автономни системи.
Експерти отбелязват, че подобни удари срещу развойни и производствени центрове могат да имат по-дългосрочен ефект от директните атаки на бойното поле, тъй като засягат способността за възстановяване и модернизация на военния потенциал.
Още от Свят
Atlantic Council: Украйна промени хода на войната, но за да затвърди успеха си, са необходими три условия
Киев спешно се нуждае от ракети-прехващачи за системите Patriot, по-строг контрол върху санкциите и продължаваща разузнавателна подкрепа от страна на САЩ
Foreign Policy: Западът от векове вярва в мита за величието на Русия, а Украйна го разрушава
Каквито и да са причините, русофилите са склонни да виждат това, което искат да видят, и да пренебрегват останалото
WSJ: Тръмп обяви бомбардиране на електроцентрали и мостове на Иран, всеки път когато Техеран удря кораби
В сряда Тръмп написа в Truth Social, че САЩ ще „бомбардират и ще унищожат ЕДИН МОСТ ИЛИ ЕЛЕКТРОЛНА ЦЕНТРАЛА“, включително инфраструктура в или край Техеран, всеки път, когато Иран стреля по кораб в пролива