7 Декември, 2025

Украински министър обвини Русия в кражба на 1,5 млн тона зърно

Украински министър обвини Русия в кражба на 1,5 млн тона зърно

От Москва не са коментирали обвинението на Тарас Височки

Украинският зам-министърът на земеделието обвини Русия в кражба на няколко стотин хиляди тона зърно от територията, заета от нейните войски, съобщава Би Би Си.

По украинската национална телевизия Тарас Височки изрази мнението, че Русия може да откраднала над 1,5 милиона тона зърно в райони, които сега са под неин контрол.

Русия не е коментирала обвинението, но нейните военни са нанесли огромни икономически загуби. Масовият обстрел на Русия и блокадата на украинските черноморски пристанища нарушиха производството на зърно, като повишиха международната загриженост относно растящите цени на храните.

Украйна е един от най-големите износители на зърно и растителни масла в света. Наричан е европейската кошница за хляб.

Висоцки обаче увери украинците, че няма да страдат от недостиг на храна поради прекъсването.

Товарен кораб, превозващ над 71 000 тона украинска царевица, напусна румънското пристанище Констанца в четвъртък – първата пратка, откакто Русия нахлу в Украйна на 24 февруари. Констанца пое украинския износ като румънски жест на солидарност, тъй като руският флот блокира Одеса, основният експортен център на Украйна. Зърното е изключително чувствителен въпрос в Украйна, където много семейства имат горчиви спомени от глада от 30-те години на миналия век („Холодомор“), причинен от съветските депортации на по-богати селяни („кулаци“) и изземването на ферми. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Местните жители са чули рева на самолет, летящ към границата преди експлозията. Самата експлозия е била толкова мощна, че е последвал „дъжд“ от шрапнели, пръст и камъни.