24 Ноември, 2024

Украински посланик се гневи на германския президент

Украински посланик се гневи на германския президент

Франк-Валтер Щайнмайер

Украинският посланик в Германия Андрей Мелник разкритикува изявленията на президента Франк-Валтер Щайнмайер, който свърза историята на Втората световна война и съвременните отношения между Германия и Русия, предаде ТАСС.

В коментар, публикуван в неделя в информационната агенция "Укринформ", Мелник разглежда изявленията на президента на ФРГ като опит за омаловажаване на историческата вина на Германия спрямо Украйна и представянето на Русия като единствения наследник на СССР.

Според „Укринформ” Щайнмайер в интервю за „Райнише Пост”, публикувано в събота, всъщност изразява подкрепа за завършването на газопровода "Северен поток 2" и заявява, че енергийните отношения са почти последният мост между Русия и Европа, който не трябва да бъде разрушен.

Щайнмайер припомни, че на 22 юни се навършват 80 години от нападението на Германия срещу Съветския съюз, призовавайки „да не се изпуска този по-широк контекст“, въпреки факта, че Германия и ЕС не са съгласни с руската политика. "Гореспоменатите изявления на федералния президент по отношение на историческата памет предизвикаха откровена изненада и истински шок в Украйна," каза Андрей Мелник.

Според украинския посланик изказванията на Щайнмайер по същество означават, че „Германия трябва да носи историческата си отговорност и да откупи вината си за варварските престъпления на нацистката окупация само пред Русия“. Мелник заяви, че с изявленията си Щайнмайер като че ли приравнява СССР с Русия. Според него тълкуването на историята, представено от президента на Федерална република Германия, е „абсолютно неприемливо изкривяване на историята“ и „пряко пренебрегване на непосилните жертви на други народи“, на първо място украинския.

Според Мелник депутатите от Бундестага не са готови да признаят огромната цена, която украинската нация е платила по време на Втората световна война, както и украинския принос за победата над националсоциализма.

Посланикът призова депутатите от Бундестага да вземат решение за изграждането на отделен мемориал в Берлин в памет на украинските жертви на нацизма. Андрей Мелник подчерта факта, че на 22 юни 1941 г. не Москва, а украинските градове, разположени по-близо до западната граница на СССР, са подложени на масирани бомбардировки от германската авиация. Сред тях посланикът назова Севастопол, който през 1941 г. беше част от РСФСР.

(Източник: БГНЕС)

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.