Военните технологии и самото водене на военните действия търпят много бързи промени.
Такава констатация направи професор Игор Жалоба, украински ветеран с военен опит от отбраната на Киев, критично важните боеве за Роботине, битките за Бахмут. Днес той беше гост на Нов български университет.
По думите му, нещата са толкова динамични, че в момента са актуални едва 10% от знанията, които военните са получавали в академиите преди въоръжената руска агресия срещу Украйна.
Проф. Жалоба коментира, че днес дроновете могат да побеждават танкове и военни кораби, които струват несравнимо по-скъпо.
Особено много руските окупатори на фронта се боят от украинския дрон „Баба Яга“.
Самите технологии, които се прилагат в производството на дронове също се развиват много динамично.
Украинските воини вече могат да свалят руските разузнавателни дронове (чрез тях окупаторите коригират ударите си), като ги поразяват със своите безпилотни апарати. В резултат на това попаденията от руски артилерийски и ракетни обстрели са намалели.
Друго направление, по което се работи, е дезориентирането на вражеските дронове – при загуба на ориентация те падат сами.
Проф. Игор Жалоба работи в Института по история към Националната академия на науките на Украйна, той е и председател на ПанЕвропа-Украйна. По време на службата си съчетава военните задължения с преподавателска дейност, провеждайки лекции и видео включвания директно от окопите.
Още от България
ПП: Репресията срещу нашия колега няма да ни спре! Излизаме на протест
Формалната причина за ареста му са „показания“ на бившата шефка на митниците, дадени под натиск, заявяват от партията
София: Има очевидна липса на съгласуваност на Сърбия с външната политика на ЕС. Пример са санкциите срещу Русия
"Изпълнението на поставените условия е от решаващо значение за успешното присъединяване на всички кандидатки", заявиха от посолството ни в Белград
МТС: Преговорите по изграждането на железопътната връзка с РС Македония се превърнаха в параван за политически послания
Българските власти очакват с подписването на споразумението да се преустанови наложилата се тенденция от страна на РСМ за допълнително поясняване, изясняване и промяна на вече постигнати договорености