Основата за започване на импийчмънт е писмено становище, подписано от мнозинство от депутати на Върховната Рада. Парламентът създава специална временна анкетна комисия, която да разследва фактите и обстоятелствата за извършването на държавна измяна или друго престъпление от президента. Държавният глава от своя страна може да използва услугите на защитници. Уточнява се, че изслушванията за импийчмънт трябва да са открити, ако не се разкриват държавни тайни на заседанието. Върховната Рада трябва да се допита до Конституционния и Върховния съд, за да получи правна квалификация на действията на президента и решение дали действията му съдържат признаци на престъпление и реши да отстрани държавния глава. Решението се счита за прието, ако е подкрепено от 3/4 от депутати.
В случай на неизпълнение от Върховната Рада на резолюцията за импийчмънт, председателят от името на парламента се извинява на държавния глава. Зеленски вече се беше опитал да въведе закона за импийчмънт в парламента веднага след встъпването в длъжност.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.