24 Ноември, 2024

Украйна запазва целостта на Болградския район и изучаването на български език

Украйна запазва целостта на Болградския район и изучаването на български език

Володимир Зеленски

България е втората държава, поканена за среща на четири очи с новия президент

Заместник министър-председателят по икономическата и демографската политика Марияна Николова заяви в началото на заседанието на кабинета, че украинската страна е потвърдила заявките си по отношение на българската общност там, предава БТА.

Във връзка с встъпването в длъжност на новия президент на Украйна Володимир Зеленски, Николова е била определена да представлява правителството на България. Марияна Николова съобщи, че България е била втората държава, поканена да направи среща на четири очи с новия президент на Украйна, на която са били потвърдени заявките на предишния украински държавен глава Петро Порошенко по отношение на българската общност - запазването на целостта на Болградския район, както и изучаването на български език от нашето малцинство. Потвърдени са и ангажиментите за създаването на украинско училище с разширено изучаване на български език, поети от премиера Бойко Борисов и Петро Порошенко.

Вицепремиерът определи новия президент на Украйна като иновативен политик, който въпреки обстоятелството, че няма политически опит, е дал ясна заявка, че ще бъде човек на действието, и изтъкна, че още по време на клетвата във Върховната Рада е разпуснал парламента и е предизвикал предсрочни избори.

Премиерът Борисов напомни, че днес заседанието на кабинета е в по-ранен час заради това, че по-късно днес заедно с гръцкия премиер Алексис Ципрас ще обявят началото на изграждането на междусистемната газова връзка между България и Гърция.
Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.