На фона на продължаващата война в Украйна, избухналия конфликт в Близкия изток и заплахата Доналд Тръмп да се върне в Белия дом, светът се връща към мрачни времена на глобална нестабилност, пише Financial Times.
Изданието сравнява настоящата ситуация в света с първото десетилетие след края на Студената война, когато изглеждаше, че е настъпила ерата на мир и просперитет за човечеството. Тогава бяха приключили не само глобалната конфронтация между два военно-политически блока, но и редица регионални конфликти - апартейда в Южна Африка, терористичната война в Северна Ирландия, а Израел постигна стратегическо мирно споразумение със съседните арабски страни. Сега обаче нещата отново се променят към лошо.
"През 90-те години на миналия век духът на епохата беше в полза на миротворците, демократите и интернационалистите. Днес националистите, войнолюбците и теоретиците на конспирацията имат попътния вятър на своя страна", посочва FT.
Украйна остава силно зависима от Запада за оръжия и финансова подкрепа. Но западните поддръжници на Киев не успяха да увеличат производството на оръжия, за да се противопоставят на руската военна машина. Междувременно продължаващото финансиране за Украйна е блокирано в Конгреса на САЩ, тъй като републиканците, които подкрепят Тръмп, се противопоставят, се казва в публикацията.
Сега Владимир Путин има още повече причини да продължи войната и през следващата година, в очакване на завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, когато както се надява Кремъл, САЩ „да изоставят Украйна на произвола на съдбата“. Войната в Газа вече принуди САЩ да отклонят време и ресурси от Украйна. В някои случаи има пряка конкуренция за боеприпаси. Украйна вече има известен недостиг на снаряди и сега се състезава с Израел за оскъдни доставки. Системите за противовъздушна отбрана са необходими и на Украйна, и на Израел.
Изданието посочва, че има и регионални конфликти като този в Нагорни Карабах, които допълнително влошават ситуацията. Китай вероятно ще се опита да се възползва от липсата на внимание на американците към тези световни проблеми. Намерението на Китай е известно отдавна – да измести САЩ като доминираща сила в Тихия океан, а може би и в световен мащаб. В този контекст особено безпокойство предизвикват амбициите на Пекин по отношение на Тайван. FT отбелязва, че всички тези глобални проблеми съществуват в тясно взаимодействие и взаимно се подхранват.
Източник: Факти.бг
Още от Свят
Ислямистите завзеха летището на Алепо, спешни консултации между Русия, Иран и Турция
Външните министри на Русия и Иран изразиха "изключителна загриженост" от ескалацията на военните действия в Сирия
Вучич се оправдава: Няма сръбско участие в атаката срещу ключов канал в Косово
Късно на 29 ноември във Вараж, село в община Зубин Поток в Северно Косово, избухна експлозия в канала Ибар-Лепенац, който снабдява с вода и Прищина
Наистина ли Руската федерация атакува Киев с ракетите „Орешник“?
ISW отбелязва, че няма нищо ново във възможностите на този вид ракети и използването им няма да доведе до по-нататъшна ескалация на войната