Тайван също е помогнал за превъоръжаването на украинската противовъздушна отбрана
Министерството на външните работи на Украйна обяви спешната необходимост от системи за противовъздушна отбрана (ПВО). Това заяви в социалните мрежи ръководителят на ведомството Андрей Сибига след днешната масирана дроново-ракетна атака от страна на Русия върху територията на Украйна.
Той призова съюзниците незабавно да доставят 20 системи за ПВО, за да се защитят украинското небе.
"Масираният руски ракетен удар по Украйна тази сутрин беше насочен предимно към енергийната система. Русия се стреми да ни лиши от енергийни ресурси. В отговор ние трябва да я лишим от средства за терор. Още веднъж призовавам за незабавна доставка на 20 системи за ПВО NASAMS, HAWK или IRIS-T", подчерта Сибига.
Ракетна атака над Украйна
Както съобщава УНИАН, Украйна активно работи със своите съюзници за доставката на системи за противовъздушна отбрана.
Преди няколко дни президентът на Украйна Володимир Зеленски по време на среща с председателя на групата на социалистите и демократите в Европейския парламент Иратхе Гарсия Перес заяви, че с допълнителни 10-12 зенитно-ракетни системи Patriot Украйна може напълно да затвори небето си за руски ракети. Освен това, според него, доставката на тези системи може да бъде финансирана чрез замразени руски активи.
Известно е, че Германия наскоро обяви, че до края на годината ще предаде на Украйна още една, шеста поред, система за ПВО IRIS-T.
Тайванската подкрепа
Тайван също е помогнал за превъоръжаването на украинската противовъздушна отбрана. Според Forbes тайванската страна е предала на украинските военни излишъци от свои зенитно-ракетни батареи HAWK.
Превод: faktor.bg
Още от Свят
Аш Шараа: Сирия работи за споразумение за сигурност с Израел
По отношение на ситуацията в Ливан, сирийският президент подчерта, че Сирия не възнамерява да се намесва военно
Пхенян: Постоянно ще обновяваме ядрения си арсенал, без да спираме и за миг
„Позицията на КНДР, че ядреното възпиране е върховният щит на националния суверенитет"
Тръмп спря бойните действия в Близкия изток, дава шанс на дипломацията
Паузата породи спекулации за изчерпване на американския арсенал от прехващащи ракети "Пейтриът" и други боеприпаси за въздушна отбрана, но Уолц опроверга информациите