27 Април, 2026

Украйна получи нов транш от ЕС за 1,5 милиарда евро

Украйна получи нов транш от ЕС за 1,5 милиарда евро

Украйна е изправена пред бюджетен дефицит от 37 милиарда долара тази година

Украйна получи финансова подкрепа от Европейския съюз под формата на нов транш от 1,5 милиарда евро (1,6 милиарда долара), съобщи на официалната си страница Европейската комисия. Киев се надява да получи още 10 милиарда евро по-късно през годината, казаха официални лица, цитирани от "Ройтерс".

Изплащането на 1,5 милиарда евро последва положителната оценка от страна на ЕК на договорените с властите в Киев политически условия, свързани с реформите в областта на съдебната система, борбата срещу прането на пари, управлението на публичните финанси, бизнес средата и селското стопанство, както и изискванията за докладване, за да се гарантира прозрачното и ефективно използване на средствата, посочват от ЕК, предава БТА.

Украинският финансов министър Сергий Марченко заяви, че ЕС, който предостави на Украйна 31 милиарда евро, се е превърнал в най-големия донор по отношение на финансирането на бюджета на Украйна от началото на руската инвазия през февруари 2022 г.

"Международната подкрепа е ключът към осигуряването на макроикономическа стабилност и изграждането на основа за икономически растеж", каза още Марченко.

Украйна е изправена пред бюджетен дефицит от 37 милиарда долара тази година и разчита в голяма степен на финансова помощ от западните си партньори, за да може да финансира своите социални и хуманитарни разходи.

Киев използва по-голямата част от държавните си приходи за финансиране на отбранителните си усилия, докато украинските войски са изправени срещу по-голямата и по-добре оборудвана руска армия.

Министър на икономиката Юлия Свириденко заяви, че правителството на Украйна очаква с нетърпение окончателното одобрение на кредитната програма на ЕС за Украйна на стойност 50 милиарда евро, като и се надява да получи още три транша тази година.

"Всъщност ние сме на крачка от стартирането на програмата и пълното редовно финансиране по нея", каза Свириденко.

Според нея след окончателното одобрение Киев ще може да получи 1,89 милиарда евро през юни и още два транша на стойност около 4 милиарда евро през септември и ноември.

Украйна обаче ще трябва да осъществи редица реформи и да изпълни други програмни показатели, за да може да получи достъп до средствата.

Стъпките включват мерки за подобряване на прозрачността, борба с корупцията, подобряване на бизнес средата и доближаване на законодателството на страната до това на ЕС.
Сподели:

Коментари (0)

Снежна буря връхлетя Москва: Спря полети, изкорени дървета и смачка автомобили

Снежна буря връхлетя Москва: Спря полети, изкорени дървета и смачка автомобили

Десетки полети са отменени или забавени на московските летища, като най-сериозно са пострадали полетите на летище „Внуково“

Пробив в сигурността позволи въоръжен мъж да се промъкне в балната зала до Тръмп

Пробив в сигурността позволи въоръжен мъж да се промъкне в балната зала до Тръмп

В същия хотел, където преди 45 години беше прострелян президентът Роналд Рейгън, се оказало изненадващо лесно въоръжен човек да се насочи към балната зала, в която бил президентът на САЩ

ISW: Украйна намери слабо място в отбраната на Русия: горят руски фабрики, потъват кораби

ISW: Украйна намери слабо място в отбраната на Русия: горят руски фабрики, потъват кораби

Анализатори отбелязват, че само през последните две седмици Украйна е ударила най-малко 10 обекта на руската нефтена и газова промишленост