Има реална възможност за увеличаване на производството на украинските ракети „Дълъг Нептун“ до ниво, което може значително да повлияе на хода на войната. Това заяви изпълнителният директор на Украинския център за сигурност и сътрудничество Дмитро Жмайло, цитиран от Униан.
Жмайло отбелязва, че до момента ракетата „Дълъг Нептун“ е тествана на разстояние от 700 км и че вече се разработва усъвършенствана система за насочване, която да отчита разликите във височината и съответно да поразява точно целта.
Известно е, че Украйна разработва и вече използва далекобойни дронове.
Експертът посочва, че когато става въпрос за фокусиране върху производството на дронове с голям обсег, това се отнася и за „Нептун“, „Пекло“ и „Рута“, които „според характеристиките им може да бъдат класифицирани като крилати ракети, но все пак са повече дронове с реактивен двигател“.
По думите на Жмайло , информацията за „Дългия Нептун“ е засекретена.
"Има голям интерес от руска страна да получи тази информация", подчертава той.
Експертът допълва, че „Дългият Нептун“ се „кръщава“ в бойни условия при нанасяне на удари срещу обекти на руските военни в окупираните територии и в Руската федерация, които работят за военния комплекс на врага.
"Принудени сме да ги тестваме в бойни условия - това е мобилна установка, която може да се движи бързо. И затова непрекъснато се стараем да я тестваме. "Нептун" е най-мощното оръжие в нашия арсенал досега, така че е наложено и съответното ниво на секретност." – пояснява Жмайло.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Студенти окупираха "пропагандната централа" на Вучич, искат закриването й
Организаторите на протеста призоваха гражданите да се подпишат под петицията за забрана на телевизия "Информер" заради нарушаване на журналистическите стандарти при отразяването на антиправителствените протести
Италия отваря очи: Мелони ли е троянският кон на Доналд Тръмп в ЕС?
Италианският премиер се опитва да успокои топката, като настоява за „разумен“ европодход към митата на Тръмп, след като лидерът на ЕК заяви, че Брюксел трябва да има реципрочен отговор към САЩ
Минерали срещу дълг: Какво съдържа новата сделка на САЩ за ресурсите на Украйна
Анализаторите отбелязаха, че много от детайлите на споразумението са неприемливи за Киев, а подкрепата за Украйна не е в дневния ред на администрацията на Тръмп