Службата за сигурност на Украйна (СБУ) задържа руски гражданин, работещ за руското военно разузнаване - той е следял местоположението на украинските сили като част от подготовката за атаките с ракети и дронове срещу тях, предаде агенция Укринформ, цитирана от БТА.
Според изявление на пресцентъра на СБУ, разследването е установило, че руснакът, който има разрешително за постоянно пребиваване в Украйна, е използвал като прикритие за разузнавателната си дейност работата си като заварчик в частна компания в Днепропетровска област.
По време на командировки в различни райони в Украйна заподозреният проследявал координатите на украински войски. Сред основните цели, към които той е проявявал интерес, са подразделения на противовъздушната отбрана, пропускателни пунктове и летища в Днипропетровска област и в Западна Украйна.
Според данните на СБУ той е маркирал местоположението на военни обекти, които успявал да идентифицира, в приложението „Гугъл мапс“, за да съставя доклади за руското военно разузнаване. Докато е бил в Западна Украйна, заподозреният се е опитал да идентифицира местни летища с бойни самолети, принадлежащи на Въоръжените сили на Украйна.
Той бил задържан в жилището си в Кировоградска област. Според разследващите мъжът бил вербуван от руското разузнаване чрез стар познат, който съдействал на руските нашественици във временно окупираната част на Запорожка област. Ако бъде признат за виновен, той може да бъде осъден на до 12 години затвор.
СБУ е задържала и бивш началник на цех в машиностроителен завод в Донецка област.


Коментари (0)