31 Юли, 2026

Украйна: Запорожката АЕЦ няма нужда от руско ядрено гориво

Украйна: Запорожката АЕЦ няма нужда от руско ядрено гориво

За смяна на доставчика са нужни около 3 години

Ръководителят на украинския държавен ядрен регулатор "Енергоатом" – Петро Котин, определи като фалшиви новини твърденията на Русия, че контролираната от Москва Запорожка АЕЦ се нуждае от руско ядрено гориво, предаде Дарик. В интервю за Ройтерс Котин посочи, че в централата, която има шест реактора и е най-голямата в Европа, има запаси от гориво.

По-рано официален представител на руския концерн "Росенергоатом" – оператора на руските атомни електроцентрали, съобщи пред ТАСС, че Запорожката АЕЦ ще премине на руско ядрено гориво, щом резервите ѝ бъдат изчерпани.

"От руснаците идват много слухове и неверни изявления", каза Котин.

"Всичко това са фалшиви новини. Никак не е просто Запорожката АЕЦ да премине от един доставчик на гориво на друг. Само подготовката за преминаването от един доставчик на ядрено гориво към друг отнема около три години. Така че, тези твърдения, които Русия разпространява, са фалшиви новини." – посочи Котин.

Той отбеляза, че най-голямо безпокойство буди възможността поради обстрелите да бъде прекъснато външното електрозахранване, което е нужно за охлаждането на реакторите, или ако не могат да бъдат използвани резервните дизелови генератори, които разполагат с гориво само за десет дни. Всичко това крие опасност от ядрена авария.

"Най-голямата атомна електроцентрала в Европа просто се намира в безпрецедентна ситуация", каза Котин в интервю, което той даде от кабинета си, където на стената зад бюрото му е окачена голяма снимка на Запорожката АЕЦ.

Централата се намира в южната Запорожка област, голяма част от която се контролира от силите на Москва и която този месец президентът Владимир Путин провъзгласи за част от Русия заедно с още три други частично окупирани региона. Руските войски превзеха централата през март, около месец след като предприеха пълномащабната си инвазия в Украйна.

Сподели:
Мигрантите, нахлули в испанския анклав Сеута, са към 60 000 - това е над половината от населението му

Мигрантите, нахлули в испанския анклав Сеута, са към 60 000 - това е над половината от населението му

Те се възползват от неблагоприятните метеорологични условия като мъгла и лоша видимост

Протестът: За да има мир - Даниил в Сибир

Протестът: За да има мир - Даниил в Сибир

Полицаите на протеста бяха около двадесетина – една група пред входа на митрополията, друга зад ъгъла на сградата, а трета – в задната ѝ част

НАТО планира разширяване на ядрения си щит в Европа заради агресивността на Русия

НАТО планира разширяване на ядрения си щит в Европа заради агресивността на Русия

Плановете са насочени основно към т. нар. нестратегически ядрени оръжия – бомби с по-малка мощност, предназначени за използване срещу военни цели като войски, летища, пристанища и командни центрове

Коментари (0)