15 Юли, 2026

Унгария и Словакия се обявиха против забраната за внос на руски горива, предложена от ЕК

Снимка: EPA/BGNES

Възможно е законодателното предложение да бъде прието и без одобрението на Унгария и Словакия

При обсъжданията между 27-те страни от ЕС за намаляване на зависимостта от руските горива, Унгария и Словакия се противопоставиха на пътната карта, предложена от полското председателство на Съвета на ЕС.

Двете държави отказаха да подкрепят проектотекст на ЕС, който предвижда поетапно прекратяване на зависимостта от руския природен газ и руския петрол.

Европейската комисия предлага забрана за внос на руски природен газ и втечнен природен газ (LNG) в ЕС до края на 2027 г. Очаква се законодателното предложение да бъде внесено във вторник — възможно е то да бъде прието дори без одобрението на Унгария и Словакия.

„Енергийната сигурност на Европа зависи от нейната суверенност. Трябва да диверсифицираме партньорствата, да подсилим инфраструктурата, да инвестираме в възобновяеми източници и да завършим единния енергиен пазар. Време е за действие – това продължаваме да го научаваме по трудния начин.“ - заяви пред журналисти министърът на климата и околната среда на Полша Полина Хениг-Клоска, цитирана от Евронюз.

„Унгария наложи вето върху заключенията на Съвета, които призоваваха Европейската комисия да продължи с плана за забрана на руски газ и петрол. Енергийната политика е национална компетентност, а предложението застрашава нашия суверенитет и енергийна сигурност. Предвид ескалацията в Близкия изток предложихме изобщо да не се внася такъв план.“ - написа унгарският външен министър Петер Сиярто в платформата Х.

Полското председателство, чийто мандат приключва в края на юни, уточни, че текстът не представлява официално „заключение на Съвета“, а амбициозно предложение, целящо да събере мненията на държавите членки относно пътната карта. /БГНЕС

Сподели:
Ердоган: Съпротивата от 15 юли е безпрецедентна от гледна точка на световната история на демокрацията

Ердоган: Съпротивата от 15 юли е безпрецедентна от гледна точка на световната история на демокрацията

Изявлението на турския президент е по повод 10 години от опита за държавен преврат в Турция

Пицула: Предстоят ключови избори в Сърбия за отношенията ѝ ЕС

Пицула: Предстоят ключови избори в Сърбия за отношенията ѝ ЕС

Докладчикът на Европейския парламент за Сърбия каза, че предложението на сръбския президент Александър Вучич страните от Западните Балкани да бъдат приети заедно в ЕС е опит да прикрие собствените си слабости

Мадяр: Украинската отбрана свали руски „нощен ловец“ Ми-28

Мадяр: Украинската отбрана свали руски „нощен ловец“ Ми-28

„Ми-28 „Нощен ловец“ с нос надолу“, отбеляза командирът на Силите за безпилотни системи на украинските въоръжени сили с характерния си хумористичен стил в Телеграм

Коментари (0)