18 Май, 2026

Унгария иска ЕС да пренасочи към Чад 14 млн евро, отделени за Украйна

Унгария иска ЕС да пренасочи към Чад 14 млн евро, отделени за Украйна

Петер Сиярто

Унгарското предложение ще бъде разгледано от ЕС на 26 септември

Унгария излезе с предложение във връзка със средства от Европейския фонд за мир, предназначени за Украйна, съобщават изданията Гордон и LIGA.net.

Унгарският  външен министър Петер Сиярто поиска 14 милиона евро да бъдат предадени на Чад, а не на обраняващата се от руската агресия украинска страна.

"Решихме тези 14 млн евро да се използват за укрепване на сигурността в Чад, за създаване на ново учебно заведение за подготовка на армейски офицери в Чад и за подобряване на възможностите на въоръжените сили на Чад", заяви Сиярто на пресконференция.

Той твърди, че Будапеща е против тази сума да бъде предадена на Украйна, защото иска „мирно регулиране на военния конфликт“.

Сиярто допълва, че унгарското предложение за пренасочване на сумата от 14 млн евро към Чад ще бъде разгледано от ЕС на 26 септември и Будапеща се надява то да бъде одобрено, пише изданието HVG.

Унгарският външен министър коментира, че Чад и Унгария "градят партньорство", включително за решаване на проблемите с миграцията.

Превод Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Радев пристигна в Берлин за срещата си с Фридрих Мерц

Радев пристигна в Берлин за срещата си с Фридрих Мерц

Дискусиите ще бъдат насочени към теми от сферата на двустранното сътрудничество, европейската политика и международната политика за сигурност

Премиерът на Гренландия: Няма никакъв знак за промяна в позицията на САЩ

Премиерът на Гренландия: Няма никакъв знак за промяна в позицията на САЩ

Министър-председателят Йенс-Фредерик Нилсен със специалния пратеник на САЩ Джеф Ландри

Гордана Силяновска: Северна Македония очаква от Словения подкрепа за евроинтеграцията си

Гордана Силяновска: Северна Македония очаква от Словения подкрепа за евроинтеграцията си

По думите ѝ „интеграцията на Западните Балкани е не само политически въпрос, но и въпрос на сигурност”