Унгария е поискала от Европейската комисия (ЕК) да открие съдебна процедура срещу България във връзка с таксата, която страната ни наскоро наложи върху транзита на руския природен газ.
България смята, че данъкът, който наложи през октомври, ще намали привилегированото положение на руската държавна енергийна компания "Газпром" в Югоизточна Европа и ще възпре руското влияние в региона, съобщи „WRAL News”.
Данъкът обаче разгневи съседката на България Сърбия, както и Унгария, членка на ЕС - двете страни са силно зависими от руския газ, доставян предимно през Турция и България по газопровода "Турски поток".
Във видеоклип във Фейсбук унгарският министър по въпросите на ЕС Янош Бока заяви, че е изпратил писмо до ЕК, в което я призовава да започне процедура за нарушение срещу България.
Бока се оплака, че България е наложила данъка, без да се консултира с Унгария, и че според него мярката е в нарушение на законодателството на ЕС в областта на митниците и търговията.
"Българската енергийна такса сериозно застрашава енергийната сигурност на Унгария и на целия регион", заяви унгарският министър и добави, че Будапеща е готова да отнесе въпроса до най-висшия съд на ЕС преди края на годината, ако не бъде започната процедура за нарушение.
Повечето страни в Европа до голяма степен са се откъснали от руския газ, след като Русия започна инвазията си в Украйна през февруари 2022 г. Но Унгария лобира усилено в Москва, за да си осигури по-изгодни газови сделки през 21-те месеца от началото на войната.
България беше отрязана от доставките на "Газпром" скоро след руското нахлуване в Украйна, но позволи използването на газопровода „Турски поток“, който минава през нейната територия, за снабдяване на Сърбия и Унгария - страните с две от най-проруските правителства в Европа.
Данъкът, който налага такса от 10 евро на мегаватчас върху преноса на руски газ, беше обсъден от ЕС през октомври, но не беше взето решение дали е целесъобразен.
Правителството на България заяви, че не очаква данъкът да доведе до по-високи цени за Унгария и Сърбия, а до по-малки печалби за "Газпром". /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства