Русия достави поредна партида гориво за атомната електроцентрала "Пакш" в Унгария със самолет, заобикаляйки Украйна. Унгарският министър на външните работи и външноикономическите отношения Петер Сиярто заяви това днес.
"Това е втората пратка гориво за атомната електроцентрала в Пакш, доставена в Унгария със самолет", каза той във видеопослание, публикувано на страницата му във Facebook.
Сиярто припомни, че преди ядреното гориво е било транспортирано с железопътен транспорт от Русия през Украйна, но сега е трябвало да се намери алтернативен маршрут. Според него, както и предишния път, маршрутът на самолета от Русия е преминал през въздушното пространство на Беларус, Полша и Словакия.
Сиярто заяви, че "ядрената енергия играе важна роля в енергийния баланс на Унгария" и че сега няма причина да се притеснява за централата в Пакш, тъй като доставките на гориво за нея са гарантирани. Външният министър обясни, че ЕС е затворил въздушното си пространство за руски въздушни превозвачи, но "ядрената енергетика е освободена от санкции" и затова е направено изключение за доставка на гориво за унгарската атомна електроцентрала.
"Ще направим така, че сигурността на енергийните доставки в Унгария да не бъде застрашена в нито един друг сегмент през следващия период, въпреки натиска, който се оказва върху нас", увери Сиярто.
Той направи това изявление преди следващото правителствено заседание, на което, наред с други въпроси, ще бъде обсъдена сигурността на енергийните доставки в Унгария в светлината на събитията в Украйна. Унгарското правителство продължава да се противопоставя на санкциите на ЕС по отношение на руските доставки на нефт и газ, както и на ядрената енергия, които са от решаващо значение за националната икономика.
За последен път пратка руско ядрено гориво за централата в Пакш е доставена преди две седмици със специален полет от Москва до военновъздушната база Пакш в Западна Унгария. Както заяви тогава унгарското министерство на иновациите и технологиите, полетът е извършен със знанието на Европейската комисия и със съгласието на държавите - членки на ЕС, засегнати от този маршрут. За транспортирането на ядреното гориво е използван самолет Ил-76, който може да превозва до 40 тона товар.
АЕЦ "Пакш", построена по съветски технологии на брега на река Дунав на 100 км южно от Будапеща, понастоящем разполага с четири енергоблока с реактори ВВЕР-440. Централата осигурява 49,6% от производството на електроенергия в страната и повече от една трета от потреблението. Очакваше се строителството на втория етап на централата в Пакш да започне тази година, след като Унгарската агенция за атомна енергия издаде всички необходими разрешителни. Двата нови реактора ВВЕР-1200 трябва да бъдат пуснати в експлоатация до края на това десетилетие. Експертите обаче смятат, че западните санкции могат да попречат на изпълнението на този проект, който трябваше да бъде финансиран на 80% с руски заем. /БГНЕС
Петер Сиярто
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство