25 Ноември, 2024

Унгария вероятно ще ратифицира членството на Швеция в НАТО преди срещата във Вилнюс

Унгария вероятно ще ратифицира членството на Швеция в НАТО преди срещата във Вилнюс

Това следва от парламентарен документ

Унгария е готова да гласува дълго отлаганата кандидатура на Швеция за членство в НАТО до 7 юли, преди срещата на Алианса във Вилнюс - това показва парламентарен документ, предаде БНР с позоваване на AFP.

Швеция и северната ѝ съседка Финландия сложиха край на десетилетията на военно необвързаност и кандидатстваха за присъединяване към водения от САЩ отбранителен блок в отговор на руската инвазия в Украйна. Турция и друга членка на НАТО Унгария бяха последните от 30-членния алианс, които ратифицираха членството на Финландия тази година.

Необходима е единодушна подкрепа за новите държави, за да осигурят гаранциите, предоставени от най-мощния отбранителен съюз в света, но Анкара и Будапеща все още не са ратифицирали влизането на Швеция. Западният отбранителен алианс ще се събере в столицата на Литва Вилнюс за двудневна среща на върха, която трябва да започне на 11 юли.

Гласуването на Унгария за присъединяването на Швеция е посочено в документ, озаглавен „План на сесията на Народното събрание юни-юли 2023 г.“, публикуван по-рано тази седмица на уебсайта на събранието, въпреки че не се споменава точна дата. Пролетната сесия на унгарския парламент ще приключи в петък, като гласуването за присъединяване не е включено в дневния ред. Следва обаче „извънредна лятна сесия“, която „се очаква да приключи на 7 юли“, съобщи пресцентърът на парламента на AFP в имейл.

Турският президент Реджеп Таип Ердоган от своя страна отхвърли преди дни нарастващия международен натиск върху Анкара да ратифицира кандидатурата на Швеция за НАТО преди срещата на върха, отбелязва АФП.

Сподели:

ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито

Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни

Вучич: Стратегическата ни цел е членство в ЕС, но държим на приятелите от Изтока

"Ще направим всички необходими промени, ще ускорим всички процеси"

Роб Бауер: Страните от НАТО трябва да отделят 3% от БВП за отбрана

"Здравословна и легитимна дискусия, която трябва да се проведе“