Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на „Лукойл-Нефтохим“ в Бургас, предаде БГНЕС с позоваване на унгарския премиер Виктор Орбан.
Орбан съобщи новината на брифинг в събота, ден след посещението му в България, където той имаше срещи с президента Румен Радев и лидера на най-голямата парламентарна формация ГЕРБ-СДС Бойко Борисов.
MOL е единственият кандидат от Европейския съюз. По време на разговорите в България темата за продажбата на „Лукойл-Нефтохим“ отсъстваше.
Анализаторите предупреждават, че е възможно да бъде привлечено руско финансиране, тъй като финансовите възможности на MOL са ограничени, съобщава изданието Oilprice.
Участието на Орбан би трябвало да предизвика загриженост у европейските органи, които биха могли да обмислят блокиране на сделката, ако се докажат руски връзки. Унгарската собственост върху активите на „Лукойл“ може да засили още повече влиянието на Москва на Балканите, подчертават от Oilprice.
През ноември стана ясно, че интерес към най-голямата рафинерия на Балканите проявяват също от катарско-британски консорциум. Става дума за Oryx Global, контролиран от катарския бизнесмен Ганим бин Саад ал Саад, и базираната в Лондон къща за търговия със суровини DL Hudson. И двете компании отказват коментар. Британското издание „Файненшъл таймс“ написа, че те са фаворит и предпочитан кандидат от „Лукойл“. Руският петролен гигант тогава отрече да продава рафинерията си.
Кои са MOL?
MOL Group е водеща унгарска петролна и газова компания, оперираща в Централна и Източна Европа със седалище в Будапеща, Унгария. Осъществява дейност в над 30 държави и има 25 000 служители в цял свят. Дейностите на МОЛ в областта на проучването и добива са подкрепени от 80-годишен опит в областта на въглеводородите.
MOL е създадена през октомври 1991 година. През 1995 година компаниятао открива първата бензиностанция извън страната, в Румъния. През следващата година открива и в Словакия, Словения и Украйна. През 1998 и 1999 година открива свои представителства в Йемен и Пакистан. От 2002 г. действа и в Русия, а през следващите години навлиза на пазара в Сърбия, Казахстан, Хърватия, Босна и Херцеговина, Оман, Индия, Иракски Кюрдистан. /БГНЕС
Още от Свят
Турският външен министър Фидан се срещна с новия лидер на Сирия в Дамаск
Шефът на турското разузнаване Ибрахим Калън посети Дамаск на 12 декември
Германската имиграционна служба е предупреждавала за атентатора от Магдебург
Тъй като тази служба не е разследващ орган, информацията за сигнала е пренасочена към компетентните власти
Новият лидер на Сирия: Уважаваме суверенитета на Ливан, единството на териториите му
Джолани се срещна с ливански друзки лидери