27 Април, 2025

Управляващите в Скопие: Референдум против договора с България е отваряне на Кутията на Пандора

Управляващите в Скопие: Референдум против договора с България е отваряне на Кутията на Пандора

Талат Джафери

Отваряне на Кутията на Пандора, ненужни разходи в условията на криза, инициатива с множество аномалии. Така управляващите в РСМ оценяват искането за референдум за отмяна на Договора за добросъседство с България, който председателят на парламента Талат Джафери отхвърли като противоконституционен. За опозицията пък референдумът е изход от "вредното споразумение със София". Те остават зад решението да не подкрепят конституционните промени и смятат решението на Джафери за произвол.

Инициативата за свикване на референдум, според министъра на правосъдието Никола Тупанчески, има доста законови аномалии и недостатъци, които я правят недостатъчна добра от правна гледна точка за постигане на замислената цел. Министърът смята, че преди внасянето на инициативата е трябвало да се вземат предвид разпоредбите на Конституцията, Закона за референдума и Правилника за дейността на парламента.

Според него международното право трябва да се спазва, в противен случай ще се стигне до отваряне на Кутията на Пандора.

В момента не е необходим референдум, смята вицепремиерът по европейските въпроси Боян Маричич. Той е решен, че сега РСМ трябва да се съсредоточи върху изграждането на консенсус за продължаване на европейската интеграция, както и върху изграждането на консенсус за конституционните промени.

„Не смятам, че в момента има нужда от референдум, още повече, че самото организиране на референдум струва 8 милиона евро, което не ни е нужно в условията на криза, в условия, когато ни чака зима, в която ще се борим за редовни доставки и по-нормални цени за ключови продукти като електричество и газ“, каза Маричич.

На въпрос кога очаква да започне процедурата по конституционните промени, необходими за отварянето на клъстерите в преговорите с ЕС, Маричич каза, че очаква конституционните промени да приключат до края на скрининга, или по-скоро до края на следващата година. Вицепремиерът смята, че процесът няма да бъде никак лесен, но всеки депутат и всички политически партии ще се справят със задачата.

„Имаме срок, който сме си поставили заедно с плана за скрининг и това е до края на скрининга, тоест до ноември 2023 г., до края на следващата година, на практика да завършим конституционните промени и аз мисля, че ще успеем в този период да ги завършим. Няма повече допълнителни нови условия от която и да е държава-членка, включително България, но ясно са дефинирани условията, при които водим преговорите и при какви условия ще продължим след скрининга“, каза Маричич.

Необходимо е, казва той, включването на опозицията в преговорния процес и в процеса на европейска интеграция. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Униан: Европейски комисар посочи точната причина защо Русия се страхува от Украйна в НАТО

Униан: Европейски комисар посочи точната причина защо Русия се страхува от Украйна в НАТО

Основната причина, поради която Русия се стреми да забрани на Украйна да се присъедини към Алианса, съвсем не е страхът от офанзива на НАТО от украинска територия

DW: Каква цена е готова да плати Украйна за мира?

DW: Каква цена е готова да плати Украйна за мира?

"На руснаците не може да им се вярва. Правят се, че са съгласни да сключат договор, но не спазват нищо. Те ще продължат да ни заблуждават - и нас, и света", казват хората в Източна Украйна

От днес гробът на папа Франциск е отворен за посещения

От днес гробът на папа Франциск е отворен за посещения

Той се намира в базиликата "Санта Мария Маджоре" в Рим, където Светият отец поиска да бъде погребан