„Трябва да работим усилено за деескалация и да спрем разпространението на конфликта“, заяви тя в Брюксел, предупреждавайки, че „стабилността в региона е от най-голямо значение“
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова за спешно деескалиране на конфликта между САЩ и Израел с Иран, за да се предотврати „разпространението“ му в Близкия изток.
Фон дер Лайен осъди „безразсъдните и безразборни атаки на Иран и неговите представители срещу суверенни територии в региона“, след като удари поразиха британска въздушна база в Кипър и саудитски нефтопреработвателен завод.
„Трябва да работим усилено за деескалация и да спрем разпространението на конфликта“, заяви тя в Брюксел, предупреждавайки, че „стабилността в региона е от най-голямо значение“, предаде АФП.
„Ситуацията остава нестабилна“, каза Фон дер Лайен, която през уикенда се консултира с девет лидери от Близкия изток и днес, 2 март, трябва да председателства кризисна среща на колегията на еврокомисарите.
Въпреки че събитията са „силно тревожни“, председателят на ЕК повтори, че убийството на върховния лидер на Иран аятолах Али Хаменей дава „нова надежда на потиснатия народ на Иран“.
„Ние силно подкрепяме правото им да определят собственото си бъдеще“, настоя тя, призовавайки за „надежден преход“, спиране на ядрената и балистичната програма на Иран и „край на дестабилизиращите дейности“.
Фон дер Лайен подчерта, че ЕС твърдо подкрепя своите държави членки след като ирански дрон се разби в британска база в Кипър.
„Макар Република Кипър да не беше целта, нека да бъда ясна: ние заставаме колективно, твърдо и недвусмислено зад нашите държави членки пред лицето на всякаква заплаха“, написа тя в X. | Б
Още от Свят
Украйна получи нова зенитно-ракетна система IRIS-T от Германия
Силната противовъздушна отбрана може да осигури повече защита и да лиши Русия от последното ѝ предимство, изтъква Володимир Зеленски
Русия изведе в орбита първите спътници, аналог на Starlink: Flash разкрива коварните планове на Кремъл
Би било глупаво да се мисли, че руснаците няма да работят по собствените си сателитни комуникации, отбеляза съветникът на министъра
Дания се готви да мобилизира 180 000 войни в случай на голяма война
Според документите, мобилизационният резерв ще се състои от напълно обучени наборници, след като отслужат 11 месеца в датските въоръжени сили