Разсекретени документи на американското разузнаване от разговорите през декември-януари на тогавашния президентски съветник по националната сигурност Майкъл Флин и руския посланик в САЩ Сергей Кисляк доказват, че не и имало заговор между Белия дом и Кремъл, което вече бе потвърдено и от разследването на спецпрокурора Робърт Мълър.
Двамата за говорили за Близкия изток, Сирия, тероризма. Разговорите им са били подслушвани от разузнаването на САЩ и сега бяха огласени, пише БГНЕС.
По време на телефонния разговор от 22 декември 2016 г. Флин и Кисляк са обсъждали стабилността в Близкия Изток, която Флин окачествил като "стратегическа цел" на САЩ и Русия.
„Няма да постигнем стабилност в Близкия изток без съвместна работа против радикалната тълпа ислямисти. Точка", каза Флин. Той нарекъл екстремистите „обща заплаха” и Кисляк се съгласил с него.
В разговора от 23 декември Кисляк казва, че е предал предишния разговор в Москва „на най-високо равнище” и предлага консултации в Ню Йорк, където е централата на ООН.
В разговора от 29 декември 2016 година Флин моли „да се предаде на Москва", че трябва да се попречи на отиващата си администрация на Обама в стремежа й да лиши новата администрация на Тръмп от свободата за маневриране. Той споменава за претенциите към Русия относно предполагаемите атаки в киберпространството, които Москва опровергаваше, а също за изгонването на руски дипломанти от Вашингтон, което бе предприето от администрацията на Обама.
„Знам, че трябва да предприемете определени действия, моля Русия… да предприеме само ответни действия. Не отивайте по-далеч, откъдето се стигнали, защото аз не искам да се окажем в ситуация на ескалация на ответни мерки. Разбирате ли ме?”, казва Флин.
Кисляк заяви, че разбира Флин, но моли да се разберат чувствата на Москва.
Флин отново повтаря молбата за умерен отговор на Москва и казва, че ако Русия изгони 60 американски дипломати, „посолство ще бъде затворено”.
„Хайде да поддържаме това на еднакво ниво от жертви. Така че, когато поемем (властта), ще имаме по-добър разговор как да развиваме нашите отношения. И ние трябва да се борим с нашите врагове, ние имаме общ враг. Вие имате проблеми с него, ние имаме проблеми в нашата страна и проблеми в Близкия изток”, казва Флин.
В отговор на въпрос на руския посланик Флин потвърждава, „че администрацията на Обама се е отказала от сътрудничество с Русия срещу тероризма.
На 30 декември 2016 или на следващия ден след разговора Владимир Путин обяви, че Москва няма да отвръща засега на закриването на руските дипломатически резиденции и изгонването на 35 дипломати. Путин заяви тогава, че Русия няма да падне до нивото на „кухненската дипломация” и ще предприема следващите си стъпки съобразно действията на бъдещата администрация на Тръмп.
В разговор от 29 декември Кисляк и Флин продължиха разговора за Близкия изток, като Кисляк говори за заинтересоваността на Русия в съвместната работа с Тръмп върху мирния процес в Сирия. Кисляк казва, че Русия няма да подкрепи демаршите на САЩ в ООН, Флин отвръща, че това е "нормално". Кисляк споделя пред Флин, че Русия планира в края на януари 2017 година консултации в Астана за Сирия и възнамерява да покани администрация на Тръмп за участие. В крайна сметка САЩ бяха наблюдатели на астанския процес, а след това заявиха, че изобщо не го подкрепя.
Освен това Кисляк предлага на 21 януари да се организира разговор между двамата президенти под формата на видеовръзка. Това е на следващия ден след встъпването в длъжност на Тръмп. Фин не дава определен отговор. На 19 януари Кисляк оставя на Флин съобщение по телефона кога може да се организира разговора между президентите. Не ясно дали Флин му е отговорил. Разговорът между Путин и Тръмп се е провел на 28 януари, като Тръпм бил възмутен от това забавяне, както става ясно от книгата на известния американски журналист Питър Берген.
Флин бе съветник на Тръмп през януари-февруари 2017 г. и трябваше да подаде оставка заради скандала с изтичането на разговорите му с Кисляк, извършено от спецслужбите на САЩ. Впоследствие започна съдебен процес срещу Флин, той се призна за виновен, че е дал лъжливи показания пред ФБР за тези разговори. След това обаче Флин се отказа от признаване на вината, а правосъдното министерство отправи молба до съда да прекрати делото срещу Флин. Но съдът не се съгласи и делото продължи.
Майкъл Флин, снимка: news.bg
От тях става ясно, че не е имало заговор между Белия дом и Кремъл
Фактор Фактор
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"