6 Декември, 2025

В Г-7 не се стреснаха от заплахите на Путин, ще подкрепят Украйна толкова дълго, колкото е необходимо

В Г-7 не се стреснаха от заплахите на Путин, ще подкрепят Украйна толкова дълго, колкото е необходимо

Лидерите на Г-7 се ангажираха да подкрепят Украйна "толкова дълго, колкото е необходимо", според проектоизявление от срещата на върха, на която те договориха нов заем от 50 млрд. долара за Киев.

"Ние сме солидарни, за да подкрепим борбата на Украйна за свобода и нейното възстановяване толкова дълго, колкото е необходимо", се казва в проекта от разговорите в Италия, предаде АФП. От него става ясно, че отправените заплахи от Путин, че "заплахите, които създава Западът, приближават Русия до точката, в която няма връщане назад", не са стреснали европейските лидери, правейки заявка да бъдат солидарни с Киев, който се бори за своята свобода и независимост с агресора Русия.

В документа се казва, че заемът от 50 млрд. долара - договорен в присъствието на украинския президент Володимир Зеленски - изпраща "недвусмислен сигнал към (руския) президент Владимир Путин".

Заемът ще бъде обезпечен с печалбите от лихвите, натрупани върху активите на руската централна банка, замразени от западните сили след инвазията на Москва в Украйна през февруари 2022 г.

"Г-7 възнамерява да предостави финансиране, което ще бъде обслужвано и изплащано от бъдещи потоци от извънредни приходи, произтичащи от обездвижването на руски държавни активи, държани в Европейския съюз и други съответни юрисдикции", се казва в проекта на изявление.

"За да стане това възможно, ще работим за получаване на одобрение в тези юрисдикции за използване на бъдещи потоци от тези извънредни приходи за обслужване и погасяване на заемите."

В него се казва, че парите ще бъдат отпуснати по "множество канали, които насочват средствата към военните, бюджетните и възстановителните нужди на Украйна - в рамките на ограниченията на съответните ни правни системи и административни изисквания".

Лидерите възложиха на министрите и служителите да започнат работа по техническите въпроси, за да може средствата да бъдат предоставени на Украйна преди края на годината.

Зеленски беше поканен да се включи в специалната сесия на високо равнище, посветена на войната в Украйна, в четвъртък заедно с лидерите на САЩ, Германия, Франция, Канада, Великобритания и Япония./ БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Разсекретяват разследванията срещу Джефри Епстийн от 2005 и 2007 г.

Разсекретяват разследванията срещу Джефри Епстийн от 2005 и 2007 г.

В разпореждането съдия Смит отбелязва, че „по-късно приетият и специфичен език на закона има предимство пред забраната за разкриване“

САЩ и Украйна  ще преговарят пак, дипломатическият процес се води предимно зад кулисите

САЩ и Украйна ще преговарят пак, дипломатическият процес се води предимно зад кулисите

„Очаква се още една среща днес“, заяви Олександър Бевз, съветник в офиса на украинския президент Володимир Зеленски, пред АФП след дни на интензивна дипломация по плана.

Съратник: Тръмп е разочарован от ирационалното поведение на Путин

Съратник: Тръмп е разочарован от ирационалното поведение на Путин

Според Найджъл Фарадж президентът на САЩ прави всичко възможно, за да осигури справедливо мирно споразумение за Украйна, и го дразни подходът на Владимир Путин.