Германия се опита да "приласкае" САЩ по въпроса със строителството на газопровода "Северен поток 2", като започна да изгражда терминали за американски втечнен природен газ (LNG), но сега тези работи са били преустановени, във връзка с което предстои "решаваща битка" за руския газопровод, пише германския вестник "Велт".
Берлин се надява да подобри трансатлантическите отношения при управлението на Джо Байдън, но той е противник на проекта, припомня изданието. Сега Сенатът на САЩ обсъжда нови санкции, насочени към застрахователни и сертифициращи компании, които си сътрудничат с руски кораби при завършването строителството на газопровода.
"Доскоро правителството на Германия оставяше открит въпроса за завършването на строителството на газопровода, но и то скоро ще трябва да даде отчетлив и ясен отговор. Така че решаващата битка между САЩ и Германия за "Северен поток 2" е все по-близо", пише авторът на материала.
Освен това в началото на ноември, малко преди началото на обсъжданията на нови ограничения в Конгреса на САЩ, компанията, отговорна за изграждането на терминал за американски LNG в германското пристанище Вилхелмсхафен, се оттегли от проекта, пише вестникът. В същото време остава неизвестно дали ще бъде възможно да се намери заместител в друго пристанище.
"Така че сега федералното правителство рискува да се сблъска директно със заплахата от санкции, които се стреми да предотврати. В близко бъдеще то няма да има какво да предложи на САЩ, за да се откажат те от намеренията си", заключава "Велт".
"Северен поток 2" предвижда изграждането на две тръби с общ капацитет 55 милиарда кубически метра годишно от руското крайбрежие през Балтийско море до Германия. На проект се противопоставят активно на САЩ, които рекламират своя втечнен природен газ в ЕС, както и Украйна и редица европейски държави. САЩ наложиха санкции на проекта през декември 2019 г., като поискаха фирмите, участващи в строителството, незабавно да се оттеглят. Швейцарската компания Allseas почти веднага обяви, че спира дейностите по газопровода.
В средата на октомври Вашингтон разшири икономическите ограничения срещу "Северен поток 2", като разшири пакета PEESA за защита на енергийната сигурност на Европа към проекта. Компаниите, които предоставят услуги, оборудване или финансиране за надграждане или оборудване на кораби по проекта, вече могат да бъдат санкционирани.
Берлин се надява да подобри трансатлантическите отношения при управлението на Джо Байдън
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство