23 Април, 2026

В Испания е задържан хакер, атакувал армията на САЩ, ООН и НАТО

В Испания е задържан хакер, атакувал армията на САЩ, ООН и НАТО

Снимка: архив

Хакерът е получил достъп до бази данни с документи и информация за служители

Испанската полиция съобщи, че е задържала хакер, който е извършил десетки кибератаки срещу стратегически институции, включително американската армия, НАТО, ООН и Министерството на отбраната на страната.

Разследващите започват разследването си през февруари 2024 г., след като базирано в Мадрид бизнес сдружение претърпява кражба на данни. Междувременно през годината са регистрирани повече от 40 кибератаки срещу международни и испански институции.

Сред целите са били армията на САЩ, НАТО, ООН, испанските министерства на отбраната и образованието, Гражданската гвардия, университети и Международната организация за гражданска авиация, се казва в изявление на полицията.

Хакерът е получил достъп до бази данни с информация за служители и клиенти, както и до вътрешни документи, които след това са били продадени или публикувани в интернет форуми.

Заподозреният е заявявал атаките във форуми в „тъмната мрежа“ под различни псевдоними и е използвал анонимни приложения за съобщения и сърфиране, за да избегне идентификация.

След последната атака, срещу Гражданската гвардия и Министерството на отбраната през декември, властите идентифицираха заподозрения, който е арестуван във вторник в югоизточната област Аликанте.

Хакерът, заподозрян в разкриване на тайни, незаконен достъп и увреждане на ИТ системи и пране на пари, е притежавал над 50 сметки в криптовалута с различни активи.

За операцията са допринесли правоприлагащата агенция на ЕС Европол и службите за национална сигурност на САЩ. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Разузнаването на Нидерландия: НАТО е на крачка от голяма война с Русия

Разузнаването на Нидерландия: НАТО е на крачка от голяма война с Русия

Отбелязва се, че Москва разработва план за разцепване на Алианса и вече води конкретни приготовления за мащабен сблъсък в Европа

България  в белия списък на Белия дом за НАТО! Тихомълком е подкрепила логистиката на САЩ в Близкия изток

България в белия списък на Белия дом за НАТО! Тихомълком е подкрепила логистиката на САЩ в Близкия изток

Това е пореден знак, че президентът Доналд Тръмп възнамерява да изпълни заплахите си срещу съюзници, които не се съобразяват с желанията му

Заради съмнения в корупция преразглеждат Плана за отбрана на Орбан за 16,2 млрд. евро

Заради съмнения в корупция преразглеждат Плана за отбрана на Орбан за 16,2 млрд. евро

Ревизия на целите и обхвата на плана в съответствие с приоритетите на правителството на Мадяр е възможна, а Европейската комисия се е съгласила да разгледа искането им