24 Ноември, 2024

В. Каролев: Не е възможно да се стигне до импийчмънт на президента Тръмп

В. Каролев: Не е възможно да се стигне до импийчмънт на президента Тръмп

Много е важно, че Америка все още е страна,в която има независими институции, заяви Димитър Аврамов

Не е възможно да се стигне до импийчмънт срещу президента на САЩ Доналд Тръмп, заяви икономистът Владимир Каролев в „Здравей, България“ по Нова телевизия.

"Сенатор попита бившия директор на ФБР Джеймс Коми много ясно - дали Тръмп се е опитал да го накара да прекъсне разследването, отговорът е „не“. По ясно не може да бъде казано. Неслучайно адвокатът на Тръмп след това ясно каза, че лъжите по либералните мрежи са доказани, че Тръмп въобще не е бил обект на разследване. Това са думите на Коми. Може да има някакъв проблем, но той е на друго ниво", каза Каролев. 
Много е важно, че Америка все още е страна ,в която има независими институции, за разлика от много други в света. Да си президент означава, че си лидер на изпълнителната власт. Точка. Конгресът е над всичко. Американският конгрес и собственото мнозинство на Републиканската партия се опитват да проверят дали президентът Тръмп се е опитал да използва неинституционални методи, каквито не са разрешени, за да спре правосъдието. Това не се прави, за да бъде отстранен Тръмп, а да се провери дали страната се управлява според законите. Това е път с два изхода. Единият е лош за него, другият е много добър и показва, че американският президент  спазва законите на страната, заяви политологът Димитър Аврамов. Големият проблем е липсата на доверие в Тръмп, заяви той.

Двамата коментираха и британските избори.

"Загубата е сериозна от гледна точка на преднината, която имаше Тереза Мей и нейната партия. Консерваторите тръгнаха на предсрочни избори, за да имат по-голямо мнозинство и да си осигурят дълъг политически път, но се случи точно обратното". Това заяви в "Здравей, България" Димитър Аврамов. "Тя дефакто няма харизма. Ако гледате само как изглежда, ще го забележите. Вместо да ги атакува за Владимир Каролев.

Русия се е опитвала да се намеси в изборите в САЩ, но не е успяла да промени вече пуснати гласове.
Това заяви вчера  бившият директор на ФБР Джеймс Коми, който ръководеше "руското разследване", преди да бъде уволнен от президента Доналд Тръмп на третата година от десетгодишния си мандат. Коми говори пред Сената под клетва, а по-късно свидетелства и пред закрити врата.

На няколко поредни въпроса – дали се съмнява, че Русия е имала намерение да се намеси в изборите и че Русия стои зад различни атаки срещу системата, Коми отговаря категорично "Не". На въпроса дали атаките са довели до промяна на вече пуснати бюлетини, той отново отговори твърдо "Не". 

Първите кибератаки са започнали през лятото на 2015 г., сочи той. Русия е нападнала "стотици, може би над хиляда" институции в опит да повлияен на изборите. Администрацията на Обама е търсила начини да се бори с кибератаката.



Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.