17 Юни, 2026

В Купянск руски военни се предали в плен на ВСУ по телефона чрез чатбота „Искам да живея“

Той е прекарал в града без логистика и ротации малко повече от пет месеца и половина. Снабдяването с храна е било лошо и затова е решил да се предаде, за да оцелее

Група руски военни, намирали се в Купянск, са се предали в плен на Въоръжените сили на Украйна по телефона чрез чатбота „Искам да живея“, съобщава корпус Хартия. Става дума за трима руски окупатори.

Един от тях е пребивавал в Купянск близо половин година. Той се е свързал с чатбота „Искам да живея“, след което началникът на разузнаването на батальонната тактическа група „Хартия“ е организирал извеждането му от града.

„Той е участвал в инфилтрационни действия на противника в украински град в Харковска област, но след като не е получил осигуряване и подкрепа от командването си, е решил доброволно да се предаде в плен“, се казва в описанието под видеото в YouTube. Руснаците са предали координатите си на украинските военни.

Как окупаторите са попаднали в града

Пленникът разказва в интервю, че е влязъл в Купянск през изоставена газова тръба, като често е трябвало да пълзи. По думите му е вървял и пълзял около 13 километра. Той е прекарал в града без логистика и ротации малко повече от пет месеца и половина. Снабдяването с храна е било лошо и затова е решил да се предаде, за да оцелее.

В публикуваното от „Хартия“ видео са показани кадри от уникалната операция – от първия контакт и преговорите до извеждането от Купянск и интервюто след успешния изход.

Руснаците са стреляли по своите

Пленникът разказва още, че по време на извеждането на пленените от града руски сили са открили огън по тях с минохвъргачки и дронове. След като са излезли в гората, украинските военни са ги изтеглили с АТВ, а след това са ги прехвърлили в автомобили. По думите му малко руски войници се решават да се предадат, защото командирите ги плашат с твърдения, че украинските военни режат уши и полови органи на пленници.

Как е попаднал в Украйна

Руският военен разказва и как е влязъл в армията. След като се върнал от наборна служба, около осем месеца не успял да си намери работа. Веднъж, след употреба на алкохол с приятели, пребил четирима души в центъра на руски град. Получил присъда от три години и глоба, а имал и кредити. Той твърди, че е подписал договор за служба, за да му бъдат опростени дълговете и заличена присъдата, но нито едно от обещанията не е било изпълнено.

Ситуацията с руските пленници

По-рано беше съобщено, че в Северно-Слобожанското направление украинските сили са пленили петима руски окупатори с помощта на дрон и високоговорител. Бойци от 158-а отделна механизирана бригада се обърнали към тях, заявявайки, че знаят къде се укриват, и им предложили да се предадат, за да оцелеят. Първоначално излезли двама с позивни „Горец“ и „Хирург“, а след записано от тях обръщение към останалите, се предали още трима.

Също така беше съобщено, че в Лиманското направление ВСУ са пленили руски снайперист, като пленените руснаци са благодарили на украинските военни, че не са били ликвидиран

Сподели:
Руското посолство в София повтаря лъжите на МО, че Киево-Печорската лавра е поразена с ракета  "Пейтриът“

Руското посолство в София повтаря лъжите на МО, че Киево-Печорската лавра е поразена с ракета "Пейтриът“

"Руската страна стриктно спазва задълженията си по Хагската конвенция от 1954 г. за защита на културните ценности в случай на въоръжен конфликт", пише в циничната декларация

Китай отхвърли обвиненията на ЕС, че обучава руски военни за войната

Китай отхвърли обвиненията на ЕС, че обучава руски военни за войната

Лин Цзян не отговори на въпроса дали Китай оказва някаква подкрепа на Русия във войната срещу Украйна.

Московската петролна рафинерия преустанови работа след удар на ВСУ

Московската петролна рафинерия преустанови работа след удар на ВСУ

Кметът на Москва Сергей Собянин фактически потвърди поражението по рафинерията, като заяви, че на мястото работят аварийни служби.

Коментари (0)