5 Февруари, 2026

В САЩ разследват разследването на специалния прокурор Робърт Мълър за руската намеса

В САЩ разследват разследването на специалния прокурор Робърт Мълър за руската намеса

Американското министерство на правосъдието започна криминално разследване на обстоятелствата, довели до началото на разследването на специалния прокурор Робърт Мълър за руската намеса в американските избори през 2016 г., съобщава Ройтерс.

То ще бъде водено от прокурора Джон Дърам и цели да установи дали американското разузнаване и правоприлагащите органи са си свършили работата, когато са разследвали евентуални връзки между предизборния щаб на Тръмп и Русия.

Криминалното разследване беше предшествано от административно разследване, отново инициирано от правосъдния министър Уилям Бар и водено от Джон Дърам. Това стана след като през април Бар заяви, че има съмнения, че кампанията на Тръмп е „шпионирана неправомерно“.

Критиците на Бар твърдят, че започването на такова разследване обслужва по-скоро интересите на президента, отколкото на върховенството на закона. В съвместно изявление председателите на комисиите по правосъдие и разузнаване в Камарата на представителите на Конграса казаха, че съобщенията за започването ан криминално разследване „създават сериозни притеснения, че министерството на правосъдието под управлението на Бар е загубило своята независимост и е станало оръдие за политическо отмъщение на президента Тръмп“.

Започването на криминално разследване значи, че разследващите ще могат да призовават свидетели и да изискват доказателства включително документи. Правосъдното министерство на САЩ не е съобщило какво потенциално престъпление разследва.

Президентът Доналд Тръмп обвини разследващите в държавна измяна. Той твърди, че разследването на Мълър е „лов на вещици“. Проверката на специалния прокурор приключи през пролетта. От доклада на Мълър става ясно, че Русия се е намесила в изборите за президент на САЩ, но не са намерени доказателства, че щабът на Тръмп е сътрудничил. Не са намерени и достатъчно доказателства, че президентът се е опитал да възпрепятства правосъдието като уволни шефа на ФБР, който започна разследването. Не е изрично записано обаче, че това сас сигурност значи, че той не е правил такива опити
Сподели:

Коментари (0)

Прокуратурата поиска 20 години зад решетките за отстранения кмет на Истанбул - Имамоглу

Прокуратурата поиска 20 години зад решетките за отстранения кмет на Истанбул - Имамоглу

От Народнорепубликанска партия обвиняват правителството на Турция в опит за отстраняване на Имамоглу от президентската надпревара. Президентските избори в страната трябва да бъдат проведени през 2028 г.

Рубио: Ново споразумение за ядрените оръжия с Русия трябва да обхваща и Китай

Рубио: Ново споразумение за ядрените оръжия с Русия трябва да обхваща и Китай

Държавният секретар на Съединените щати каза това часове преди изтичането на историческия договор Нов СТАРТ между Съединените щати и Русия

Мъжът, опитал се да убие Доналд Тръмп, получи доживотна присъда

Мъжът, опитал се да убие Доналд Тръмп, получи доживотна присъда

Райън Раут беше признат за виновен по 5 обвинения през септември, след като направи неуспешен опит сам да се защитава в съда. Съдия Канън постанови доживотен затвор, както и допълнителни дълги присъди по останалите обвинения.