Френско-израелският диамантен магнат Бени Щайнмец се изправя днес пред съда в Женева по обвинения в корупция, свързани с минни сделки в Гвинея, съобщи АФП.
Щайнмец пристигна от Израел, за да присъства на процеса и отрече участие в неправомерни действия по случая. Според обвинението, на висши служители в Гвинея са плащани многомилионни подкупи с цел придобиване на доходоносни права за добив
След продължило 6 години разследване, 64-годишният бизнесмен е обвинен в корупция на държавни служители и подправяне на документи.
Адвокатът на Щайнмец Марк Бонант е категоричен, че ще пледира за невиновността на клиента си.
Швейцарските прокурори обвиняват Щайнмец и двама негови партньори в подкуп на съпругата на бившия президент на Гвинея Лансана Конте и други високопоставени служители, за да спечели правата за добив в югоизточния регион Симанду.
Смята се, че в района се намира най-голямото неизползвано находище на желязна руда в света.
По-рано Щайнмец отхвърли обвиненията като неоснователни и опит на политическите му противници да го злепоставят.
Прокурорите твърдят, че Щайнмец е получил правата за добив малко преди смъртта на Конте през 2008 г., след като са били раздадени около 10 милиона долара като подкуп, част от които чрез швейцарски банкови сметки.
Според обвинението, Щайнмец и представители в Гвинея са влезли в "корупционен съюз" с Конте и четвъртата му съпруга Мамади Туре.
Тя е ключов свидетел в процеса и трябва да даде показания на 13 януари, въпреки че засега не е сно дали ще дойде.
Според разследващата неправителствена организация „Public Eye” Туре живее в САЩ, където е получила статут на защитен свидетел.
Адвокат Бонант твърди, че клиентът му „никога не е платил и цент на г-жа Мамади Туре“, която не е била омъжена за Конте, а е била негова любовница. Според швейцарското законодателство това означава, че не може да се счита за корумпиран служител.
Говорителят на „Public Eye” Джералдин Вирет заяви, че случаят е „тъжна илюстрация на проклятието на природните ресурси“, показващ как една страна като Гвинея, богата на ресурси, може да продължи да тъне в бедност.
Военната диктатура на Конте през 2008 г. нареди на световния минен гигант Rio Tinto да се откаже от две концесии на BSGR за около 170 млн. долара.
Само 18 месеца по-късно BSGR продаде 51 % от дела си в концесията на бразилския минен гигант Vale за 2,5 милиарда долара.
"Печалбата беше колосална - около два пъти държавния бюджет на Гвинея по това време", каза Вирет.
Но през 2013 г. първият демократично избран президент на Гвинея Алфа Конде започна преглед на разрешителните, предоставени от Конте, а по-късно лиши от разрешението си консорциума VBG, сформиран от BSGR и Vale.
През февруари 2019 г. Щайнмец постигна сделка с властите в Гвинея, които му повдигнаха обвинения в корупция в замяна на това, че той се отказа от останалите си права върху мината Симанду.
Женева обаче продължава да настоява делото да продължи, което, в случай на осъдителна присъда, може да донесе до 10 години затвор на Щайнмец.
Обвиненията са за корупция, свързани с минни сделки в Гвинея
Фактор Фактор
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства