Керстен Книп, Дойче веле
Десетки хиляди сирийци са били изтезавани до смърт, екзекутирани или са безследно изчезнали – това са престъпления на режима на Асад. Новото правителство в Дамаск започна да арестува хора от близкия кръг на диктатора.
От три седмици Мохамед Канджу ал Хасан е зад решетки. Бившият ръководител на военното правосъдие в Сирия бе задържан от преходното правителство, ръководено от Ахмед Аш Шараа, в края на декември. При акцията в крайбрежния град Тартус се стигна до сблъсъци с бившите сили на режима, а 14 войници на новите власти бяха убити.
Ал Хасан е най-високопоставеният представител на режима на Башар Асад, който е задържан до момента. Той е сочен като архитект на зловещата система за изтезания в затвора „Седная“. Също така се смята, че е подписал хиляди смъртни присъди и е изнудвал близки на осъдени сирийци.
Стотици приближени на Асад вече са задържани
По данни на медиите в град Хомс са задържани още 40 приближени до Асад - сред тях е Мохмед Нуредин Шалхум, който е отговарял за видеонаблюдението в „Седная“. Сред другите задържани са и заподозрени за съучастие в клането в квартал Карам ал Зейтун в Хомс през 2012 година, когато десетки бяха избити от проправителствени сили.
В началото на януари няколкостотин бивши служители на режима бяха задържани. Сред тях са и членове на милицията, които отказаха да предадат оръжията си, за което ги бе призовало новото правителство преди седмици.
В момента тече и ново издирване. То цели задържането на генерал-майор Хусам Лука. Смята се, че бившият ръководител на сирийското разузнаване все още се намира в страната.
Режимът е избил стотици хиляди
В последните дни стават ясни все повече подробности за престъпленията на режима на Асад. През декември организацията „Сирийска мрежа за човешки права“ публикува данни за престъпленията, извършени от режима в последните 14 години. Според тях в страната са били убити 202 000 души, сред които 23 000 деца и 12 000 жени. Други близо 96 000 са безследно изчезнали, сред които 2300 деца и 5700 жени. 15 000 сирийци са умрели след изтезания.
Преходното правителство иска да потърси отговорност за тези и много други престъпления. „Няма да се поколебаем да изправим пред съда престъпниците, убийците, представителите на службите за сигурност и войниците, които са участвали в изтезанията на сирийския народ“, написаха представители на властите в социалната мрежа Телеграм. Военнопрестъпниците ще бъдат преследвани и ще бъде поискана тяхната екстрадиция, дори ако са избягали в чужди държави, става ясно от съобщението.
Според Бенте Шелер от фондация „Хайнрих Бьол“ много от представителите на предишния режим вече са напуснали страната. „Всички държави, в които престъпниците биха могли да избягат, сега са длъжни да ги идентифицират и да помогнат за наказателното преследване. То би трябвало да се проведе в Сирия, при условие че страната е в състояние да го организира.“
Новите управници трябва да изградят работеща правна система
„Отговорните за нарушенията на човешките в Сирия трябва да бъдат изправени пред съд в условията на правова държава и пред легитимни правни органи“, казва Шелер. Това е от съществено значение в дългосрочен план. „Новото правителство дава знак, че вече има правна система, към която всеки гражданин може да се обърне. Това не само предотвратява по-нататъшни линчувания, но и укрепва доверието в държавата като цяло“, допълва тя.
Предизвикателствата обаче са огромни. Сирия е пред икономически крах, а изграждането на работеща правна система струва доста пари. Опитът на други арабски държави след революциите през 2011 година да потърсят отговорност на предишните режими не вдъхва оптимизъм: нито в Египет, нито в Ирак или в Йемен бе постигната справедливост за извършените престъпления.
Нужна е международна помощ
Правосъдната система в Сирия е напълно разрушена, казва Муна Ганем от организацията "Сирийски женски форум за мир“. Ако Ахмед Аш Шараа наистина иска да поведе страната по нов път, включително и в юридически план, той трябва да идентифицира слабостите и да потърси международна помощ, смята тя.
Германия вече обеща такава - страната ще продължи да подкрепя международния механизъм на ООН, който събира доказателства за престъпленията, извършвани в Сирия от 2016 година насам. Сирия обаче също може да допринесе: „Има много сирийски юристи, които в последните години работят точно по тези въпроси“, казва Бенте Шелер.
Още от Свят
Джо Байдън: Дадох сърцето и душата си на американския народ
„В замяна милиони пъти бях благословен с любов и подкрепа"
Израел и Хамас се споразумяха за примирие в Газа
През последните дни посредниците Катар, Египет и САЩ увеличиха усилията си за постигане на споразумение
Марко Рубио: И Украйна трябва да направи отстъпки, за да спре войната
„Важно е всички да бъдат реалисти"