24 Ноември, 2024

В списъка на "Уикилийкс" има 150 български компании, следени от ЦРУ

В списъка  на "Уикилийкс" има  150  български компании, следени от ЦРУ

Български компании са в списъка с IP адреси, качени на сайта на "Уикилийкс" в секцията, наречена "Трезор 7". Под това наименование организацията огласи документи, в които се твърди, че ЦРУ е създало зловреден софтуер и чрез него е следило телефони и смарт-телевизори из цялата планета. В списъка има хиляди IP адреси от целия свят и сред тях 150 от България, предава БНТ.
Българските IP адреси са на големи телекомуникационни компании, интернет-доставчици, банки, университети.

В списъка от 360 страници има хиляди IP адреси от целия свят. Според "Уикилийкс", ЦРУ ги е използвало или е имало намерение да ги използва за следене и шпионаж. 150 от адресите са български.
В списъка фигурират IP адреси на най-големите интернет-доставчици в България, телекомуникационни компании, банки, университети. Според "Уикилийкс" и експерти, най-вероятно IP адресите на тези институции и фирми са били "зомбирани" - използвани за следене на трети компютри и устройства.
"Най-често това е зловреден софтуер, който идва по имейл, отваряте съобщението и вече вашият браузър не е само Ваш. Използва се и от други. Това много често се случва, особено на мобилните устройства, няма никаква сигурност, малцина са онези, които имат добри системи за защита на мобилните смарт-устройства.", коментира Златогор Минчев, ръководител на "Информ. технологии в сигурността" - БАН.
По думите му през конкретния браузър може да се прави всичко. 
Най-вероятно е фирмите и институциите в списъка да не са знаели, че в техните компютри са проникнали чрез зловреден софтуер и са използвани, или са били готови да бъдат използвани за следене и шпионаж на други хора, поясняват експертите.
На въпрос биха ли могли да реализират незаконни дейности по подслушване Златогор Минчев посочва: "По следене, да го кажем, по следене."
Други експерти смятат, че компютрите, чиито IP адреси са в списъка, са използвани предимно за атаки към трети компютри или системи.
"Тези атаки използват компютри, които не са добре конфигурирани - това не са компютри, които са заразени, това са компютри, които не са добре конфигурирани от техните собственици и позволяват да се организира от тях атака срещу неподозиращи жертви, или изобщо срещу жертви, като изпращат заявки от тяхно име към съответните компютри.", коментира пред БНТ Вени Марковски, председател на Българско интернет общество. 
Една от фирмите, чието IP е в списъка, намерен от нас, е "Лирекс" - компанията, която подаде заявление да достави машините за гласуване на предсрочните избори.
"Това, което можем да кажем за нас е, че нашите системи за обработка на инциденти не са регистрирали атаки към тези IP адреси.", казва Боян Янчев, главен технологичен директор в "Лирекс". 
"Зомбирането" на компютрите най-често и не се засича, казват експертите. "Лирекс" имат своя теза - защо IP-то им е в списъка. Според тях, това е списък с потенциално интересни за службите на САЩ компании.
"От гледна точка на това, че ние сме доставчик на американски компании на решения и на услуги и същевременно сме партньор на големи американски компании", допълва Янчев.  
Това, което прави впечатление в списъка, е, че в него попадат IP адресите на големи технологични гиганти в България, а не на обикновени потребители.
Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас