Доналд Тръмп се включи в събота в ожесточен дебат, разделящ традиционните му поддръжници и технологични барони като Илон Мъск, като заяви, че подкрепя специална визова програма, която помага на висококвалифицирани работници да влизат в страната.
„Винаги съм харесвал визите (H1-B), винаги съм подкрепял визите, затова ги имаме“ в предприятията, собственост на Тръмп, заяви новоизбраният президент пред „Ню Йорк пост“ в първия си публичен коментар по въпроса, откакто той се разгоря тази седмица.
Гневната обратна връзка, до голяма степен между Мъск от Силициевата долина и традиционните антиимиграционни поддръжници на Тръмп, избухна по пламенен начин, като Мъск дори се закани да „влезе във война“ по въпроса.
Настойчивите призиви на Тръмп за рязко ограничаване на имиграцията бяха в основата на изборната му победа през ноември над президента Джо Байдън. Той се зарече да депортира всички имигранти без документи и да ограничи законната имиграция.
Но технологични предприемачи като Мъск, както и Вивек Рамасвами, който заедно с Мъск ще съпредседателства правителствената комисия за намаляване на разходите при Тръмп, твърдят, че Съединените щати произвеждат твърде малко висококвалифицирани висшисти и пламенно защитават програмата H1-B.
Мъск, който сам е емигрирал от Южна Африка с H1-B, публикува в четвъртък на своята платформа X, че привличането на елитни инженерни таланти от чужбина е „от съществено значение, за да може Америка да продължи да печели“.
Към дебата се прибави и публикация на Рамасвами, син на имигранти от Индия, който изрази съжаление за „американската култура“, която според него почита посредствеността, и добави, че САЩ рискуват „Китай да ни натрие носа“.
Това разгневи няколко известни консерватори, които подкрепяха Тръмп много преди Мъск да се присъедини шумно към тяхната кауза тази година, като вкара над 250 милиона долара в кампанията на републиканеца.
„Очаквам с нетърпение неизбежния развод между президента Тръмп и Big Tech“, каза Лора Лумър, крайнодясна MAGA фигура, известна с конспиративните си теории, която често летеше с Тръмп в самолета на кампанията му.
„Трябва да защитим президента Тръмп от технократите“.
Тя и други заявиха, че Тръмп трябва да насърчава американските работници и да ограничава допълнително имиграцията.
Мъск, който вече разгневи някои републиканци, след като поведе онлайн кампания, която помогна за двупартийното споразумение за бюджета миналата седмица, отвърна на критиките си.
Публикувайки в X, социалната медия, на която е собственик, той предупреди за „гражданска война на MAGA“.
Мъск направо се закле на един от критиците, като добави, че „ще воювам по този въпрос“.
Това на свой ред предизвика залп от стратега на Тръмп Стив Банън, който написа в платформата Gettr, че програмата H1-B вкарва мигранти, които по същество са „наемни слуги“, работещи за по-малко, отколкото биха работили американските граждани.
В ярък удар по близкия приятел на Тръмп Мъск, Банън нарече изпълнителния директор на Tesla „малко дете“.
Някои от първоначалните поддръжници на Тръмп казват, че се опасяват, че той попада под влиянието на големи донори от технологичния свят като Мъск и се отдалечава от предизборните си обещания.
Не стана ясно веднага дали забележките на Тръмп могат да успокоят вътрешнопартийните разпри, които разкриха колко спорна може да бъде промяната на имиграционната система, след като той встъпи в длъжност през януари. | БГНЕС
Още от Свят
За първи път във военната история: украински морски дрон унищожи въздушна цел
Дрон Magura V5 свали руски хеликоптер Ми-8
Китай използва Черна гора за експанзия на Балканите
Китайски компании спечелиха важни проекти
Русия е подготвяла офицери за атака срещу Япония и Южна Корея
Документите за това са взети от 29 секретни руски военни досиета