МФ се презастрахова, създавайки "риск за нормалното изпълнение на редица училищни дейности - всички национални програми и европейски проекти, дейности по интереси, хранене, транспорт на учениците, стипендии"
Нулирането на сметките на държавните училища е прибързана и прекомерна мярка за преодоляване на ликвидните проблеми, пред които е изправена държавната хазна.
Това заяви депутатът от ГЕРБ Красимир Вълчев, бивш министър на образованието.
"Разбирам мотивите на МФ (няма годишен закон за бюджета и лимит за поемане на дълг), но не смятам, че този месец ситуацията е толкова драматична, че да се стига до изземване на средствата и на училищата. Същественият ликвиден проблем ще е следващия месец, докогато трябва да бъде прието решението за осигуряване на допълнителен дълг, което МС внесе и предстои да бъде разгледано през следващите дни. Отделно, правителството трябва час по-скоро да внесе проект на държавен бюджет. Днес се навършава точно един месец (31 дни) от встъпването на правителството на Румен Радев в длъжност, а такъв липсва. Това нямаше да е притеснително, ако не се очертаваха проблеми с нормалното функциониране на системите след 30 юни." - коментира депутатът в профила си във Фейсбук.-
Той допълва, че е работил в Министерството на финансите и знае, че ако има политическа визия и се мобилизират усилия на администрацията, бюджет може да се изготви и за 15 дни.
"Работили сме събота и неделя и вечер, когато се е налагало.
Знам и че администрацията е склонна да си осигурява комфорт и да действа механично. За сметка на десетки хиляди хора надолу по институциите. Но затова пък има политическо ръководство, което да я коригира.
И това смятам, че прави МФ в случая - презастрахова се, като създава риск за нормалното изпълнение на редица училищни дейности - всички национални програми и европейски проекти, дейности по интереси, хранене, транспорт на учениците, стипендии. В стотици училища се изпълняват проекти за ремонт и строеж на физкултурни салони, спортни площадки и класни стаи, които ще се отложат. Училищата ще плащат санкции и неустойки за забава, които бюджетът няма да им възстанови. Създава се и неравнопоставеност между държавни и общински училища." - посочва Вълчев.
"Затова призоваваме вицепремиера и министър на финансите Гълъб Донев да разпореди незабавно възстановяване на средствата по бюджетите на държавните училища.
Пак казвам, разбираме мотивите, но поне през юни едно такова решение не е оправдано. Няма да коментирам кой е виновен за ликвидните проблеми, но съм длъжен да напомня, че в края на миналата година ние от ГЕРБ-СДС поискахме 10 дни толеранс, за да бъде приет годишен закон за бюджет за 2026 година. Ако днес имаше такъв, нямаше да се налага да обсъждаме нулиране на сметките на училищата." - подчертава народният представител.
Още от България
Нивото на Дунав продължава да спада, учените предупреждават за екокатастрофа
В момента нивото на реката е 109 см. под условната нула - понижение с още 5 см
Честваме 147 години от създаването на Военноморските ни сили с тържества в морската столица Варна
Програмата започва днес, а кулминацията е утре - на Морската гара във Варна ще се проведе ритуалът по тържественото издигане на военноморския флаг и флаговете за разцветяване на корабите от ВМС
Опасно горещо време с краткотрайни дъждове - за цялата страна е в сила оранжев и жълт код
Максималните температури ще са между 33° и 38°