Има няколко нива на сигурност на всяка ядрена централа. Нашата АЕЦ е направена по руските правила, каквато имат техните централи. Реакторите могат да издържат на голяма сила. Проблемът е ако се спре подаването на електричеството към турбините за охлаждане. Нещата са много опасни не заради самия характер на централата, а заради хранилището за отработено гориво, например. Това коментира в студиото на Би Ти Ви бившият шеф на АЕЦ „Козлодуй“ Валентин Николов.
Затова в този район не трябва да има военни действия и това е ужасно, което се случва в Запорожката АЕЦ , която вече е под руски контрол. Засега няма повишена радиация. Но пък руснаците нямат опит с работата на гориво от „Уестингхаус“, затова трябва да се следи какво се случва в украинската централа във всеки един момент от МИАЕ, допълни той.
Той коментира и ситуацията с горивата у нас, след като последните дни някои търговци на петрол се опитаха да създават паника сред хората, а премиерът Кирил Петков дори заподозря, че става дума за провокации към правителството.
Хората са изнервени за себе си, но и за финансовата си сигурност. Проблемът е в това дали няма да има риск в логистиката на доставяне на горивата в България. Бих посъветвал правителството – в нашия закон позволихме 50% от запасите на горива да се държат в други членки на ЕС. Затова е добре тези запази да бъдат прехвърлени в България. Нашата рафинерия работи с руско гориво. Ако „Лукойл“ фалира – какво ще се случи с нашата рафинерия…Трябва да се търси вариант да не възникне проблем, защото основните доставки на нефтени продукти са през Черно море. Ако има затруднена логистика, трябва правителството да има план как да се преодолее този проблем. Ако се блокира Газпром банк, тогава може да имаме проблем и с разплащанията за нефтените продукти. Освен това няма как при намален внос на газа това да се компенсира с електроенергия, коментира Валентин Николов.
Още от Бизнес
Колко арогантен може да бъде Доналд Тръмп...
В интервю за Ен Би Си Нюз американският президент заяви, че че „не му пука“ дали автомобилните компании ще повишат цените заради митата
Мартин Димитров разби на прах лъжите на Копейкин – 50 млрд. лв. е печалбата ни от ЕС за 17 години
Истинските усилия трябва да се насочат средствата от Европа да се инвестират, а не да се усвояват и потъват, казва депутатът
Фиаско със "Златните визи": Чужденците не искат да чуят за Русия
От 2023 до 2025 година от привилегията са се възползвали едва 40 души, а очакваните от руското правителство 52 млрд. рубли чужди инвестиции са били вложени едва 2.6 млрд.