24 Ноември, 2024

Симеонов: На коалиционен съвет ще се реши оставам ли депутат, ще има ли вицепремиер на НФСБ

Симеонов: На коалиционен съвет ще се реши оставам ли депутат, ще има ли вицепремиер на НФСБ

Валери Симеонов

Ако лидерът на НФСБ се върне в НС, тогава ще се промени и броят на депутатите, представени от партиите в малката коалиция

Валери Симеонов все още не е решил дали ще връща в парламента и дали партията му НФСБ ще има друг вицепремиер, след като той подаде оставката си в петък. Симеонов каза пред "Дневник", че всички тези въпрос ще бъдат обсъдени на коалиционен съвет на "Обединени патриоти", който трябва да се проведе във вторник. Той се пошегува, че първо трябва да излезе от дълбоката депресия, в която е попаднал след подаването на оставката си. Както и че ще бъдат обсъдени и "някои творчески предложения.

В събота председателят на "Атака" Волен Сидеров, който е и съпредседател на "Обединени патриоти", поиска лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов да подаде оставката си от поста вицепремиер и министър на отбраната. Каракачанов нарече искането на Сидеров "творческо предложение".

Ако Валери Симеонов реши да се върне като депутат в в групата на "Обединени патриоти", това ще предизвика разместване на силите в малкия коалиционен партньор. Симеонов влезе в парламента като депутат от 23 МИР София и връщането му в парламента означава, че Миглена Александрова от "Атака" ще напусне Народното събрание.

Така народните представители от "Атака" ще намалеят на 7, тези на НФСБ ще се увеличат на 9, а ВМРО ще си запази 11 депутати. Парламентарната група на "патриотите" е от 27 души. Председател на групата е Волен Сидеров, но на практика заседания на групата не се провеждат.

Валери Симеонов подаде оставката си след 26 дни от началото на протестите на майки с деца с увреждания и хората, които ги подкрепят. Те поставиха ултиматум за оставката му, след като ги нарече "кресливи жени с уж болни деца" ден след като парламентарната опозиция заплаши да бойкотира работата на Народното събрание, докато той не си тръгне.

Протестите продължиха, въпреки че под политически натиск Симеонов половинчато се извини. Ситуацията ескалира, след като и БСП, и ДПС обявиха, че няма да се регистрират за кворум, докато вицепремиерът е на поста си. Така в продължение на десетина дни кворумът в парламента буквално "висеше на косъм", а на няколко пъти заседания не се проведоха.

Представители на ГЕРБ и самият премиер Бойко Борисов твърдяха, че Симеонов не може да бъде отстранен, защото е лидер на политическа сила, част от управляващата коалиция (Национален фронт за спасение за България) и това би срутило конструкцията на управляващата коалиция.
Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.