24 Ноември, 2024

Валерий Тодоров: Путин опитва да съчетае две носталгии - към СССР и към Руската империя

Валерий Тодоров: Путин опитва да съчетае две носталгии - към СССР и към Руската империя

Предполагам, че все пак Доналд Тръмп ще го покани на срещата в Маями

Вече става ясно, че много от световните проблеми, свързани с политиката, икономиката и екологията не могат да бъдат решени без участието на Русия. Затова и когато Тръмп хвърли тази фраза, той разчиташе на предпазливи, но все пак по-активно подкрепящи думи от останалите лидери, но, както видяхме, само Италия подкрепи тази идея.

Това каза за БНР журналистът Валерий Тодоров по повод изказването на Доналд Тръмп за възможно възстановяване на формата Г-8.

Засега Германия остава непреклонна в искането си Москва да гарантира изпълнението на минските споразумения, засягащи Украйна. „Мотор на следващите действия очевидно ще бъдат Германия, Франция и САЩ“, обясни той:

„Предполагам, че все пак Доналд Тръмп ще покани Владимир Путин на срещата в Маями, тъй като това ще бъде и негов вътрешнополитически ход, свързан с предизборната кампания. Разбира се, Тръмп използва руската карта за натиск върху останалите партньори - и върху опитите на Макрон да стане лидер, и върху ЕС. Смятам, че руската карта ще бъде разигравана все по-активно“.

Руската реакция на предложението на американския президент е била „по-скоро на ниско ниво“, коментира Тодоров в предаването „12+4“ по „Хоризонт“ и допълни, че Путин, който вече е от 20 години на власт, е един от най-опитните световни политици:

„Смятам, че той винаги е имал консервативни възгледи…Видяхте и в Мюнхен, когато изрази разочарованието си от това, че светът е станал прекалено едностранчив. Той перифразира Оруел, че всички животни са равни, но някои са по-равни, а някой - съвсем равни, имайки предвид САЩ…. Бих казал, че Русия разглежда по-скоро като един изпреварващ ход анексията на Крим – очакването, че там може да се разположи база на НАТО или САЩ - представете какъв шок би било това за Русия“...

Според Тодоров засилена автономия на някои области в рамките на Украйна би намалила риска от по-тежък сепаратизъм. Той изрази и мнение, че „прекаленото притискане на Русия създаде проблема с приемствеността във властта“. Журналистът обясни, че системата е добила този си вид в продължение на 20 години:

„Един човек, който наследи либерална среда, ако приемем че това безвластие, което беше, все пак е форма на либерализъм, изглеждаше либерал през 2000-та година когато, пое властта. Либерал, но с твърда ръка. Онова, което се опита той да направи, е да съчетае две носталгии - към Съветския съюз и към Руската империя, съчетавайки всичко това дори в символиката - обединявайки химна, съчетавайки символиките. Това продължава и действително създава проблеми в онази част от обществото, която иска реформа, ориентирана към другия свят. В този период от време се стопи идеята за третия руски път, който трябваше да бъде либерален“.

Формата на управление в Русия едва ли може да бъде друга предвид политическа структура в страната в момента, коментира той:

„Политически партии, на практика, няма. Има една управляваща сила, където членуват всички, които са лоялни към властта. Голям плюс на Владимир Путин е и решението на проблема с Чечения, на висока цена, разбира се - дадоха възможност на чеченците да постигнат самоуправление….

Тодоров оцени като „илюзия“ идеята, че Русия може да бъде изтощена с нова надпревара във въоръжаването.

„Виждате, че сегашното управление търси асиметрични отговори, тъй като е ясно, че Русия няма бюджета, няма потенциала да изгражда нови бази и или да разработва скъпи оръжия. Спомням си какъв шок предизвика навремето Путин, когато реши да се оттегли от базите във Виетнам и Куба. Тогава той каза: „Ще търсим влияние само там, където имаме икономически лостове“. Тоест, той събра силата вътре в страната и едва тогава ориентира силата си навън – нещо, което в момента се опитва да направи и Доналд Тръмп“, който обаче развива тази идея със силен търговски нюх“.

Сподели:

Зеленски: Путин иска войските му да изтласкат ВСУ от Курска област до 20 януари

Ракетните войски на Украйна са поразили руска радиолокационна станция на зенитно-ракетен комплекс С-400

Ердоган в разговор с Путин - иска да увеличи търговията на Турция с Русия

Макар че бързо осъди нахлуването на Русия в Украйна, Турция обяви неутрална позиция във войната

Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия

Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия