11 Май, 2026

Вълна от фалити на петролни компании в Русия - заради санкциите

Вълна от фалити на петролни компании в Русия - заради санкциите

Снимката е илюстративна: EPA/BGNES

Половината от компаниите, произвеждащи петрол в Русия, вече са нерентабилни - намаляващите приходи от износа и високият основен лихвен процент създават „взривоопасен коктейл“ за руския петролен сектор

Американските санкции, които предизвикаха срив на цените на руския петрол до 40 долара за барел, доведоха до вълна от фалити на малки петролни компании в Русия – в региони, които са ключови за добива.

Според в. „Коммерсант“ руската държавна банка ВТБ планира да обяви в несъстоятелност петролни компании, принадлежащи към групата First Oil на Яков Голдовски. Компанията е натрупала близо 6 милиарда рубли дълг, който не е в състояние да изплати.

Изданието The ​​Moscow Times съобщава, че и компанията Yangpur Oil Company, която представлява Беларуснефт в Русия и разработва две находища в Ямало-Ненецкия автономен окръг, е обявила фалит в края на 2025 г. Това е станало след искове от данъчната служба. През януари Moscow Credit Bank поиска приблизително 7 милиарда рубли от собствениците на фалиралата компания, се казва в публикацията.

По данни на държавната статистическа служба Росстат, цитирани от The Moscow Times, половината от компаниите, произвеждащи петрол в Русия, са нерентабилни. 
Същевременно тези, които все още не са „на червено“,  са регистрирали спад на печалбите си с над 50% в рамките на 11 месеца.

Намаляващите приходи от износа и високият основен лихвен процент създават „взривоопасен коктейл“ за петролните компании. Поради това банките бяха принудени да преструктурират 2,7 трилиона рубли заеми, отпуснати на компании в индустрията, според данни на Централната банка на Руската федерация. 

„Петролнодобивната индустрия отива към криза, а последните санкции ще ускорят този процес“, отбелязва Крейг Кенеди, експерт в Центъра за изследване на Русия и Евразия „Дейвис“ в Харвард, цитиран от Униан.

Превод: Faktor

Сподели:

Коментари (0)

Кирил Домусчиев: Еврото всъщност помогна инфлацията в България да бъде по-ниска

Кирил Домусчиев: Еврото всъщност помогна инфлацията в България да бъде по-ниска

Румъния, която не е в еврозоната, е с много по-висока инфлация, посочи председателят на КРИБ

11 мерки за справяне с кризата с горивата

11 мерки за справяне с кризата с горивата

Целта - без да се дават пари на калпак, с повече контрол, прозрачност и конкуренция да се постигнат по-благоприятни цени

Икономисти: Без реформи ни чака румънския сценарий, в бюджета е заложена "фискална бомба"

Икономисти: Без реформи ни чака румънския сценарий, в бюджета е заложена "фискална бомба"

В България има страшно много пари, които се пилеят, не се изразходват ефективно, буквално захранват корупционните схеми на сивата икономика, изтъква Юлиян Войнов