Северна Македония приветства последователната подкрепа на България за разширяване на ЕС със Западните Балкани, заяви министърът на външните работи на Северна Македония Никола Димитров пред Дойче веле и радио Свободна Европа, коментирайки подкрепата на България за начало на присъединителни преговори със Северна Македония, предаде МИА.
В духа на европейските ценности, ние вярваме, че двете страни трябва да се въздържат от поставяне на условия, които не водят към лансирането на добри отношения между македонския и българския народ, каза Димитров.
Подписвайки договора за приятелство ние започнахме много важен исторически процес на приятелство и приятелски отношения. Ако ние искаме този процес да работи, трябва да има взаимно разбиране. Разбирането на общата история трябва да върви ръка за ръка с разбирането за днешния ден и бъдещето. Нашата македонска идентичност е от жизнено значение за нас - ние сме македонски народ и ние говорим македонски език, каза Димитров.
Пътят на нашата страна към европейска интеграция, продължи той, е общ успех, което е допълнителна причина той да бъде мост в създаването на доверие и сътрудничество - точно като това, което бе създадено, когато бе подписан договорът за добросъседство. Добрите отношения и членството в ЕС изискват взаимно уважение. Необходимо е да обединим сили и да работим за решения, които ще осигурят уважение и достойнство за двете страни, като се избягват изявления, които могат да са обидни или смущаващи за съседите, каза министърът на външните работи на Северна Македония.
Ние смятаме, че европейското бъдеще на Северна Македония не трябва да бъде поставяно под въпрос и въпроси за идентичността не могат да бъдат условие за нашия път към ЕС, особено не през 2019 г. и не в Европейския съюз, каза Димитров.
Никола Димитров
Особено не през 2019 г. и не в Европейския съюз, заяви Никола Димитров
Фактор Фактор
Още от Свят
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс