12 Февруари, 2026

Вашингтон: Байдън подкрепя изпращането на F-16 на Турция

Вашингтон: Байдън подкрепя изпращането на F-16 на Турция

Съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан не уточни в какъв срок ще се случи това

Президентът на САЩ Джо Байдън ще придвижи напред прехвърлянето на изтребители F-16 на Турция, като се консултира с Конгреса.

В речта си преди срещата на върха на лидерите на НАТО, която трябва да започне днес в литовската столица Вилнюс, съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан заяви, че президентът Джо Байдън "ясно е заявил, че подкрепя прехвърлянето".

"Той не е поставял никакви уговорки по отношение на това. Той възнамерява да продължи напред с прехвърлянето", каза той.

Съливан не даде никакви подробности относно сроковете.

Късно в понеделник турският президент Тайип Ердоган се съгласи да предаде на парламента кандидатурата на Швеция за членство във военния алианс НАТО, след месеци на натиск от страна на САЩ и техните съюзници.

Някои партньори от НАТО смятат, че Турция, която през октомври 2021 г. поиска да закупи изтребители F-16 на Lockheed Martin Corp (LMT.N) на стойност 20 млрд. долара и близо 80 комплекта за модернизация на съществуващите си военни самолети, използва шведското членство, за да окаже натиск върху Вашингтон относно военните самолети.

Съливан също така заяви, че по време на срещата на върха съюзниците от НАТО ще дадат "единен, положителен сигнал" за пътя на Украйна към членство в алианса, което е основна тема на обсъждане във Вилнюс. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Нетаняху не отстъпва на Тръмп:  Сигурността на Израел - приоритет в ядрените преговори на САЩ с Иран

Нетаняху не отстъпва на Тръмп: Сигурността на Израел - приоритет в ядрените преговори на САЩ с Иран

„Не беше постигнато нищо окончателно, освен че настоявах преговорите с Иран да продължат, за да се види дали може да бъде сключена сделка“, написа Тръмп

Зеленски: Не мога да отида на преговори с Путин в Москва – столицата на страната агресор в тази война

Зеленски: Не мога да отида на преговори с Путин в Москва – столицата на страната агресор в тази война

В същото време Украйна е готова да подкрепи предложенията на Съединените щати и да участва в срещи на всякакви територии – в Америка, Европа, неутрални държави или други страни, с изключение на Руската федерация и Беларус.

Великобритания се включва в програмата за закупуване на американско оръжие за Украйна

Великобритания се включва в програмата за закупуване на американско оръжие за Украйна

Миналата година програмата е събрала около 5 милиарда долара за Украйна.