17 Март, 2026

"Вашингтон пост": Пентагонът подготвя мисия с 1000 военни за "опазване на реда" в Луизиана

"Вашингтон пост": Пентагонът подготвя мисия с 1000 военни за "опазване на реда" в Луизиана

Снимка: архив

Предвижда се мобилизацията на военнослужещите в щата Луизиана да продължи до 30 септември 2026 г.

Правителството на президента на САЩ Доналд Тръмп е изготвило предложение за мисия с участието на 1000 военнослужещи от Националната гвардия в щата Луизиана, предаде БНР с позоваване на Ройтерс и в. "Вашингтон пост".

Мисията ще има за цел да провежда акции за опазването на обществения ред в големите градове в щата, уточнява изданието, като цитира документи, свързани с плана на Пентагона, допълва БТА.

От Пентагона потвърдиха достоверността на документите, с които разполага "Вашингтон пост", но отказаха да коментират тяхното съдържание, отбелязва Ройтерс.

Републиканецът Тръмп се стреми да постави темата за престъпността в центъра на общественото внимание, макар че показателите за престъпленията, основани на насилие, да бележат спад в много американски градове, посочва Ройтерс.

Разпоредените от президента акции в градове, управлявани от представители на Демократическата партия, доведоха до протести, включително и демонстрация с участието на няколко хиляди души в столицата Вашингтон през миналата седмица.

В проектопредложението се казва, че планът ще позволи на армията да подпомогне полицията в градове като Ню Орлиънс и Батън Руж, пише "Вашингтон пост".

Пентагонът предвижда мобилизацията на военнослужещите в щата Луизиана да продължи до 30 септември 2026 г., макар и да не е посочена начална дата, пояснява американското издание.

Сподели:

Коментари (0)

Иран е възобновил пряк канал за връзка със САЩ

Иран е възобновил пряк канал за връзка със САЩ

САЩ и Иран поддържат ограничен дипломатически канал чрез специалния пратеник Стив Уиткоф и външния министър Абас Аракчи. Контактите се водят на фона на продължаващата война и напрежението в Близкия изток.

Германия: Няма да участваме във военни действия в Близкия изток

Германия: Няма да участваме във военни действия в Близкия изток

„Какво очаква Доналд Тръмп от няколко европейски фрегати в Ормузкия проток, което мощният американски флот не може да направи сам?“, попита Писториус

Цяла Куба е без ток след срив на националната електрическа мрежа

Цяла Куба е без ток след срив на националната електрическа мрежа

Куба остана без ток след пълен срив на електроенергийната мрежа. Масовите прекъсвания на електрозахранването предизвикаха протести и изостриха икономическата криза на острова.