22 Юли, 2026

Китай разширява заводите за плутоний и уран по секретна програма за бойни глави

Китай разширява заводите за плутоний и уран по секретна програма за бойни глави

Това показват декласифицирани данни на САЩ, придобити от „Вашингтон таймс”

Китай бързо надгражда ядрените си сили, включително разширяването на заводите за плутоний и уран като част от секретна програма за добавяне на бойни глави за нарастващите си ракетни и въздушни сили, показват декласифицирани данни на САЩ, придобити от „Вашингтон таймс”.

Четирите сателитни снимки са част от неотдавнашен брифинг за съюзниците от НАТО през миналия месец за китайските ядрени сили и показват три съоръжения, които изглежда рязко са се увеличили по размери от 2010 г.

Един район за производство на плутоний, комплексът за атомна енергия Жиукян, е удвоил размера си в зона за преработка на ядрена енергия само през последните две години и е добавил още един реактор през последната година.

Американските служители разглеждат значителното строителство в Жиукян като част от споменат наскоро от Пентагона план на Пекин да удвои размера на запасите си от бойни глави през следващото десетилетие.

Китай има повече от 200 бойни глави и изгражда повече за нарастващата си сила на касетъчни бойни глави.

Данните от брифинга отправят предизвикателства към широко разпространени проучвания за производството на мятуреялеи, склонни към ядрено делене.

Още през 2017 г. международни експерти стигнаха до заключението, че Китай е прекратил производството на плутоний за оръжия през 1991 г. и производството на уран за оръжия през 1987 г. „Светът заслужава да знае какво прави Китай. Те никога не са признавали колко ядрени оръжия имат и колко планират да изградят “, каза Маршал Билингсли, водещ експерт по контрола на оръжията в Държавния департамент. „Но от изображенията става ясно, че Китай извършва тайно надграждане на инфраструктурата си. Няма съмнение, че Китай иска да бъде наравно със САЩ и Русия по отношение на своите военни и ядрени възможности “, добави той.
Сподели:
Зеленски: Новият главнокомандващ на ВСУ е генерал-майор Михаило Драпатий

Зеленски: Новият главнокомандващ на ВСУ е генерал-майор Михаило Драпатий

Той е сред най-младите украински генерали, преминали през всички етапи на войната с Русия още от 2014 г. Президентът благодари на ген. Сирски за защитата на Киев, Харковската контранастъпателна операция, операцията в Курска област и цялостния му принос за отбраната на Украйна

Тръмп: САЩ ще подкрепят Ливан, държава, която десетилетия беше третирана несправедливо

Тръмп: САЩ ще подкрепят Ливан, държава, която десетилетия беше третирана несправедливо

Асошиейтед прес отбелязва, че това е първата среща между Жозеф Аун и американски президент, както и първото посещение на ливански държавен глава в Белия дом от 2009 година

Кремъл се опитва да спаси Москва от недостиг на бензин и дизелово гориво

Кремъл се опитва да спаси Москва от недостиг на бензин и дизелово гориво

Московска област потребява около 6 милиона тона бензин годишно. За да покрие това търсене, Русия е започнала и внос на горива от Индия.

Коментари (0)