14 Януари, 2026

Васил Данов: Неубедителни са обясненията на Български морски флот за кораба „Вежен”

Васил Данов: Неубедителни са обясненията на Български морски флот за кораба „Вежен”

снимка: архив Faktor.bg

Коментарът му е по повод задържания български плавателен съд от шведските власти по подозрение в саботаж

„Не вярвам корабът „Вежен” да е скъсал нарочно кабела в Балтийско море. Нямат интерес нито капитанът, нито екипажът, нито корабособствениците да извършат такова престъпление”. Тази позиция изрази в ефира на Нова ТВ кап. Васил Данов, член на ръководството на Атлантическия съвет на България.

Коментарът му е по повод задържания български плавателен съд от шведските власти по подозрение в саботаж. Корабът плава под малтийски флаг, но екипажът е български. Вчера часове след като Швеция задържа кораба, шефът на БМФ даде брифинг, на който обясни как заради силна буря една от котвите на плавателния съд „изтекла” и вероятно именно тя е скъсала кабела.

„Би трябвало от Българския морски флот да дадат по-кратко сведение за случилото се. Тези обяснения от кап. Калчев звучат малко неубедително”, смята експертът и се аргументира защо смята така.

Съвременната техника ограничава до минимум подобни инциденти. Корабът е построен в Китай през 2022 г. Той е съвършено нов – с доста добри електроника и автоматика. Подобно елементарно изпускане на котвата в лошо време е почти изключено при наличието на сериозна техника и такъв добър команден състав, посочи кап. Данов.

Според него няма как да не се чуе това, защото когато котвата "изтича", тя обикновено „гърми”. И това би трябвало екипажът да го види, подчерта експертът и уточни, че корабът е 32 000 тона, няма как вълните да го подмятат”.

По думите му вълна с височина 1-1.5 м не е опасна за подобен плавателен съд. Кап. Данов обаче не виждал умисъл в действията на екипажа на кораба, а по-скоро грешка или небрежност.

Кап. Данов изтъкна също, че по такива оптични кабели тече огромно количество важна информация, затова властите в балтийските страни са обосено чувствителни, когато става дума за възникването на такъв проблем.

Сподели:

Коментари (0)

Утре обсъждат  промените в Изборния кодекс

Утре обсъждат промените в Изборния кодекс

Лидерът на ПП Асен Василев повтори, че тяхната заявка е 100% да се гласува с машини на предстоящия вот

Симов: Ако видя БСП без скандали, ще реша, че извънземните са ги подменили

Симов: Ако видя БСП без скандали, ще реша, че извънземните са ги подменили

„Много хора си представят, че смяната на лидера едва ли не ще подпише някакъв нов живот на БСП.“

Две баржи, натоварени с химически вещества, потънаха в Дунав

Две баржи, натоварени с химически вещества, потънаха в Дунав

Единият кораб е превозвал над 1100 тона азотни торове, другият - калиев хлорид