5 Декември, 2025

Васил Терзиев скърби за жертвите на Народния съд: Това е акт на политическо насилие

Васил Терзиев скърби за жертвите на Народния съд: Това е акт на политическо насилие

Снимка: БГНЕС

Столичния кмет отбеляза зловещата дата само с коментар във фейсбук

Наследникът на славен партизански, комунистически и десарски род Васил Терзиев, който е и кмет на София публикува емоционален пост на стената си във фейсбук, посветен на мрачната дата 1 февруари. Миналата година рано сутринта, преди официалното поклонение Терзиев поднесе цвета пред мемориала на жертвите пред НДК, но  тази година отбеляза скромно само с коментар възпоменанието.

Ето какво написа на стената си столичния кмет:

„На 1 февруари почитаме паметта на жертвите на комунистическия режим в България. Преди 80 години т.нар. Народен съд издава най-масовите политически смъртни присъди в българската история. Хиляди са екзекутирани, а десетки хиляди – арестувани и осъдени. 

Този акт на политическо насилие не само унищожава голяма част от интелектуалния и политическия елит на страната, но и налага страх, който бележи поколения наред в България в следващите 45 години. 

Свеждайки глава пред паметта на жертвите, нека не превръщаме историята в арена за политически битки – тя е урок и отговорност, която носим заедно като общество. 

Да помним, но не само. Да не повтаряме, а да променяме и изграждаме. Да чуваме, но и да се вслушваме в думите на учените и творците, на политиците с принципи. 

Свободата и демокрацията не са даденост. Те изискват усилия всеки ден, от всеки един от нас, за да не допуснем миналото да се повтаря.“

 

 

Сподели:

Коментари (0)

Закопчаха 4-ма с наркотици и ножове, 3-ма от тях са били арестувани и за провокации на протеста

Закопчаха 4-ма с наркотици и ножове, 3-ма от тях са били арестувани и за провокации на протеста

В колата са открити различни видове наркотици - марихуана, кокаин, амфетамини, кристали, както и таблетки ксанакс. Освен дрогата, у задържаните са намерени и ножове и боксове..

Тристранката се събира на ключова среща за Бюджет 2026

Тристранката се събира на ключова среща за Бюджет 2026

Управляващи, синдикати и бизнес ще търсят формула, която да позволи актуализиране на план-сметката така, че да отрази интересите на всички страни

ПП-ДБ с вот на недоверие днес срещу правителството на Желязков

ПП-ДБ с вот на недоверие днес срещу правителството на Желязков

Другата седмица, когато се дебатира вотът, ще има още по-голям протест, заканиха се от коалицията. Мотото ще бъде: „Стига!  Достатъчно! Дайте шанс на бъдещето на България.“