Икономическата логика е замразяване на минималната работна заплата. ЕС прогнозира, че догодина икономиката ни няма да се възстанови. Смятаме, че ако се замрази работната заплата, то това ще подпомогне безработните. Тази позиция изрази в ефира на Нова ТВ Васил Велев, председател на АИКБ и член на АОБР, който коментира искането на бизнеса да бъде замразена минималната работна заплата.
Любослав Костов от КНСБ заяви съмнение, че с тези пари ще се се стимулира безработните. Според него това е малко вероятно.
"Ако се замразява работната заплата, то да се замрази и производителността на хората. България е с най-ниска средна работна заплата в ЕС", смята още синдикалистът.
По думите на Велев има намаляване на производителността, но има ръст в заплатите. "Това са възможностите на икономиката за момента", подчерта още той.
"Трябва да се актуализират бюджетите, това е нещото, което трябва да направи правителството. Бизнесът в България от десетилетия е прохождащ и като стане нещо - веднага излизат и казват да замразим минималната работна заплата. Правителството трябва да си влезе в ролята и да прави инвестиции", смята Костов.
"Кризата е факт. Тя не е усетена в публичните финанси, както в реалния сектор. Нашата теза е, че работната заплата трябва да се изработва, а не да се взима от тези, които могат да дават повече. Вярвам, че най-тежките месеци минаха за икономиката и за индустрията, но в публичните финанси предстоят", категоричен бе Велев.
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.