18 Юни, 2026

Финландски екоактивисти блокираха влак с руски въглища

Финландски екоактивисти блокираха влак с руски въглища

„Грийнпийс“ поиска властите незабавно да спрат транзита на руски въглища

Активисти от екологичните организации Greenpeace и Elokapina блокираха в Ханко, Финландия, влак, натоварен с въглища от Русия, съобщиха във вторник от прес-службата на финландския клон на Грийнпийс, цитиран от медиите.

„В Ханко активисти блокираха железопътната линия, водеща към пристанището на Коверхаар, и спряха влак с въглища, който отиваше там“, се казва в съобщението. В акцията участват 20 души, някои от тях се качиха на вагоните на влака. Според организацията става дума за товара на руската компания "Сибантрацит", предназначен за изпращане от Коверхар „до световните пазари“.

„Грийнпийс“ изисква от финландските власти незабавно да спрат транзита на руски въглища и да откажат енергийните ресурси от Русия по-рано от планираното“, обясниха от прес-службата на организацията.

На 7 април посланиците на страните от ЕС одобриха петия пакет от санкции срещу Русия, който по-специално предвижда ограничения за физически лица и финансови институции, а също така налага ембарго върху вноса на въглища от Русия и доставка на високотехнологични стоки. /БГНЕС

Сподели:
Кремъл: Европейците обработват Тръмп, но той е силен и държи на мнението си

Кремъл: Европейците обработват Тръмп, но той е силен и държи на мнението си

"Човек бе предположил, че на Тръмп са били насадени вредни идеи"

Техеран: Програмата за балистичните ракети не подлежи на преговори със САЩ

Техеран: Програмата за балистичните ракети не подлежи на преговори със САЩ

"Иранските ракети са предназначени да бъдат изстрелвани, а не да бъдат предмет на преговори"

 Украйна е прихванала руски документ, който отрича украинско участие в удара по автобус с беларуси

 Украйна е прихванала руски документ, който отрича украинско участие в удара по автобус с беларуси

От СБУ заявяват, че това им дава основания да предполагат, че атаката срещу автобуса може да е била операция на руските специални служби.

Коментари (0)