Десните популисти в Европа хранят големи симпатии към авторитарния режим на Путин. Тези среди явно са готови и на съмнителни гешефти, като този в Австрия. Дали тези връзки не прикриват нещо далеч по-сериозно?
Десните популисти в Европа имат по-специални отношения с Русия на Владимир Путин. Те искат отмяна на западните санкции, които бяха наложени заради анексирането на Крим и войната в Източна Украйна, и поддържат близки контакти с Москва. От техните редици произлизат и повечето западни политици, които през последните години участваха в руски пропагандни мероприятия на полуостров Крим.
Австрийската Партия на свободата и Лигата на Матео Салвини, който вече се снима с тениски с лика на Владимир Путин, сключиха споразумения за партньорство с държавната партия Единна Русия, а преди последните президентски избори във Франция Марин Льо Пен и нейният Национален фронт получиха кредит за милиони от една руска банка.
И в партията „Алтернатива за Германия” симпатиите към авторитарното управление на Русия са широко разпространени. Тъкмо в този контекст трябва да се тълкува готовността на ръководството на Австрийската партия на свободата да върти съмнителни гешефти точно с руски пари.
Срещу хомосексуалните и безродниците
През последните години Владимир Путин неуморно представя себе си и своя режим за защитници на „традиционните ценности", които се борят срещу някакъв либерален интернационал на хомосексуалните и безродниците. С това Кремъл преследва ясна цел: той подклажда размирици и се опитва да забие клин в западните общества и в ЕС, за да ги отслаби. А десните популисти в Европа, сред които се шири ненавист към ЕС и антиамериканизъм, се оказват естествените съюзници на Кремъл.
Но тяхното нарастващо влияние не е заслуга на Москва – то е реакция на процесите вътре в европейските общества. И сега трябва да се търси отговор именно на тези предизвикателства. Една необходима част от този отговор можем да намерим, ако огледаме под лупа връзките между десните популисти и Кремъл. Дали, отвъд известните факти, не съществува някакво по-широко финансово и организационно сътрудничество? Защото очевидно поне Австрийската партия на свободата е била готова за такова сътрудничество.
В крайна сметка става дума за сблъсък между демокрацията и авторитаризма. Десните популисти е възхищават на Путин и този факт съвсем ясно дава да се разбере каква политическа система те биха искали да изградят. Тази система определено не е царство на демокрацията и свободата.
(Райнхард Везер, „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг”/Дойче веле)
www.faz.net
Заглавието е на Faktor.bg
Още от Свят
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс