Кадрите, заснети в Света София, след решението да се отвори паметникът като джамия за поклонение, възмутиха Шериф Яшар, председател на управителния съвет на Асоциацията по история на изкуствата. Той отбеляза, че многократно е съобщавал на властите какво се случва в сградата на 1500 години, но не е постигнал никакъв резултат, цитира думите му турският вестник Cumhuriyet, цитиран от Агенция "Фокус".
Десети състав на Държавния съвет на Турция отмени решението на Министерския съвет от 24 ноември 1934 г. за превръщане Света София в музей. След това решение президентът Реджеп Тайип Ердоган подписа указ за прехвърлянето на Света София на турската служба по религиозни въпроси и за възобновяването на мюсюлманските поклонения.
След отварянето на Света София като джамия в петък, 24 юли, историческият обект е залят от посетители и молещи се, като кадри от богослужението предизвикват възмущение. Те показват как посетителите на Света София оставят обувките си върху паметници с хилядолетна история, влизат в района на „махфил хюнкара“ (предназначена за владетеля ложата в джамията – ред.), принадлежащ към османския период, и седят върху защитните структури на това място с историческо значение. ...
"Оставят си обувките"
Когато влязат в тази 1 500-годишна сграда през Императорската порта, хората сядат върху историческия мрамор от двете страни на входа и оставят обувките си, казва Шериф Яшар. „Влизайки в района на „махфил хюнкар“, датиращ от османския период, гражданите седят на оградата на това място с историческо значение и като се има предвид, че тези структури са дървени, те просто няма да издържат“, отбелязва Яшар.
"Властите не проявиха интерес"
Яшар заяви, че след като Света София е предадена на Службата по вероизповеданията, служителите, които са работели там, са напуснали и въпреки че Службата обеща да предупреждава посетителите, ситуацията не се променя. „Представителите на Службата по вероизповеданията не се справят добре, отново се нуждаят от професионален персонал“, казва Яшар.
Свят
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства