„Лимитът на безлихвените кредити ще бъде увеличен. Мярката ще важи до средата на следващата година”, заяви министърът на икономиката Лъчезар Борисов в ефира на „Здравей, България” по Нова телевизия.
„През ББР разширяваме нова мярка. Подготвили сме пакет от документи за разглеждане в Министерски съвет. Продължаваме с програмата и удължаваме до средата на другата година за безлихвени кредити за физическите лица. Увеличаваме лимита за възможни безлихвени кредити към физическите лица, които могат да достигнат 6900 лв. Такова ще бъде предложението към Министерски съвет. Ще облекчим условията към търговските банки. Тоест още една мярка ще продължи да работи до следващата година”, подчерта Борисов.
От тази мярка ще могат да се възползват всички физически лица, които по някакъв начин за били засегнати от пандемичната криза. Условията ще бъдат намалени, а лимитът – увеличен. Безлихвените кредити ще бъдат предоставени през 12 банки – партньори на Министерство на икономиката.
„Банките у нас ще решат кой ще може да се възползва от кредитна ваканция. Тази мярка със сигурност ще важи за бизнеса. Решението ще важи за целия Европейски съюз и е на база обща нормативна рамка”, каза още министърът на икономиката.
Той обясни, че възможността за кредитна ваканция е една от най-важните мерки за бизнеса.
„Чрез тези мораториуми над 9 млрд. лв. кредити бяха разсрочени в рамките на правилата, които бяха приети от Европейския банков орган и БНБ. Тези мораториуми ще важат до 31 март 2021 година. Това е една нова глътка въздух за бизнеса, за да остане той ликвиден. Важното е, че банковата ни система е здрава и ще се справи с това”, обясни министърът.
В момента се водят преговори и се разработват регламенти, за да може системата да заработи. Чрез тази мярка ще се допуска до 9 месеца разсрочване на кредита – от първия мораториум до края на март 2021 година.
Лъчезар Борисов. Снимка: БГНЕС
Мярката ще важи до средата на следващата година
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг