22 Май, 2026

Великобритания претърсва хеликоптерите и самолетите, собственост на санкционирани руски олигарси

Великобритания претърсва хеликоптерите и самолетите, собственост на санкционирани руски олигарси

Великобритания претърсва хеликоптерите и самолетите, принадлежащи на санкционирани руски олигарси, информира Агенция Ройтерс. Транспортното министерство поиска от остров Ман да дерегистрира личния хеликоптер на собственика на футболния клуб Челси Роман Абрамович.

Роман Абрамович е един от седемте руски олигарси, които бяха санкционирани от британското правителство. Неговите авоари, предимно недвижими имоти, както и частни самолети и хеликоптери бяха замразени. Никаква финансова транзакция не може да бъде извършена във връзка с тях.

Санкциите спряха и плановете на Абрамович да продаде футболния клуб "Челси", поставяйки тима под правителствен контрол. Отборът може да продължи да играе, но правителството заяви, че е отворено за продажба на клуба, стига самият Абрамович да няма печалба от това.

Министъра на транспорта Грант Шапс е наредил на служителите си да събират разузнавателна информация за подозрителни самолети, включително тяхната собственост и планове за полети. Ако установим, че те принадлежат на лица от списъка със санкции или на лица, пребиваващи в Русия, те ще бъдат осъдени, добави той.

Транспортният министър е помолил остров Ман, самоуправляваща се територия под британския суверенитет, да дерегистрира личния хеликоптер на Абрамович.

Луксозният хеликоптер Airbus EC-155 излетя от Станстед за Кан на 3 март, след заминаването на неговия персонализиран Boeing 767 няколко дни по-рано за Швейцария.

Не е ясно къде се намира Роман Абрамович в момента.

Остров Ман, който поддържа собствен авиационен регистър, вече дерегистрира осем самолета, свързани с руски олигарси.
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп обяви изпращането на 5 000 войници в Полша

Тръмп обяви изпращането на 5 000 войници в Полша

"На основание на успешното избиране на сегашния президент на Полша Карол Навроцки, когото с гордост подкрепих, както и на нашите отношения с него, с удоволствие обявявам, че Съединените щати ще изпратят още 5 000 войници в Полша."

"Гренландия не е за продан“: протест избухна срещу амбициите на Тръмп

"Гренландия не е за продан“: протест избухна срещу амбициите на Тръмп

Нашето послание към американците и света е просто – в една демокрация „не“ означава „не“, "не искаме парите ви", заявяват участниците в протеста пред новото американско консулство

Тръмп взе стратегическо решение за Европа

Тръмп взе стратегическо решение за Европа

Американският президент даде положителен знак на полския президент Навроцки, който победи своя проевропейски противник на последните избори и с негова подкрепа, като праща допълнително 5000 войници в Полша