24 Ноември, 2024

Велизар Шаламанов: Решението в Близкия изток преминава през победата над Русия

Велизар Шаламанов: Решението в Близкия изток преминава през победата над Русия

Велизар Шаламанов

"Русия има интерес да се разраства конфликтът в Близкия изток, защото това отвлича политическото внимание от агресията на Русия в Украйна. Това отвлича и ресурси в помощ на Израел, които могат да бъдат използвани в помощ на Украйна. От един момент нататък това работи и против Русия", коментира пред БНР бившият министър на отбраната Велизар Шаламанов. 

"Ясно е, че във военен план тези атаки нямат много голям смисъл. Те са основно политическо и комуникационно средство на Иран. Много по-важно, за да разберем кризата, е, че тя е част от голямата война, която Русия започна срещу свободния свят с агресията срещу Украйна. Това, което се случи в Близкия изток, може да бъде разбрано само в контекста на руската война срещу свободния свят - война, в която от едната страна е Уставът на ООН и помощта на свободния свят към Украйна, от другата страна е Русия, подпомогната от Иран, Северна Корея, Китай. В този контекст се разгоря конфликтът в Близкия изток", смята Шаламанов.

"Схемата е много сложна", подчерта експертът и добави мнението си, че нейното решение преминава през победата над Русия с цел да е ясно, че не може постоянен член на Съвета за сигурност да бъде в основата на голяма война. 

Според него по време на предизборна кампания, която и без това е много объркана, КСНС няма да доведе до вземане на добри решения:

"Тази криза е по скоро обект на Съвета за сигурност към Министерския съвет. МС и премиерът се справят изключително добре с евакуацията". 

"По-важно сега е да действа МС, МВнР, МО, МВР, службите", смята Шаламанов. 

"Да кажем, че няма заплаха за България, би било безотговорно", категоричен бе той.

 Според него има пряка заплаха от "разширяване на терористичните атаки на Русия извън територията на Украйна". 

Експертът отбеляза, че проблемите, които стоят пред Европа, могат да бъдат решени само заедно. "България и Румъния, ако действат заедно и разумно, биха убедили Европа, че е много по-добре двете държави да са в Шенген и да имаме обща защита на границите", смята Шааламанов.

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства